Revue

V Česku vzniká centrum na kontrolu daní. Velký bratr bude sídlit v Pardubicích.

Dagmar Klimovičová

V Česku vzniká centrum na kontrolu daní. Velký bratr bude sídlit v Pardubicích.

„Máš zaplacený daně uhlíři?“ „Nemám.“ „Ani na příští rok, co? Tak víš co? Buď zaplatíš, nebo půjdeš do želez!“ Nezapomenutelná replika ze známé české pohádky, která je více než příhodná právě nyní, kdy Babišovo ministerstvo financí staví nové obří analytické centrum daňové kontroly. Bude umístěno v Pardubicích a pracovat v něm bude přibližně padesát vybraných úředníků Finanční správy. Ti budou zkoumat veškeré finanční aktivity podnikatelů napříč celou Českou republikou. Fungovat by mělo už od ledna 2016.

Zaměstnanci pardubického úřadu se nebudou zaměřovat jen na velké ryby, ale díky chystané EET se do jejich zorného pole dostanou také všichni živnostníci a drobní podnikatelé. V boji proti živnostníkům bez faktur a hospodám bez účtenek se šéf hnutí ANO Babiš inspiroval v Chorvatsku.

Pravicová opozice tento projekt Velkého bratra odmítá. Obává se zneužití dat v konkurenčním boji. Ministr Babiš si od nového úřadu zase slibuje zamést s daňovými delikventy a deset miliard korun ročně vybraných navíc. Očekává, že už v prvním měsíci ze systému vypadnou tisíce firem, které podvádějí.

Finanční správa umístila analytické pracoviště pro boj s daňovou kriminalitou do Pardubic ze dvou důvodů. Za prvé tam měla volnou budovu, kterou pro tento účel přestaví na "utajovaný bunkr" a za druhé se na Pardubicku lépe shánějí zaměstnanci než v hlavním městě.

Diskuze