Revue

Na legedární sušické zápalky je dneska smutný pohled. Nesou známku Made in IN

Jiří Vítek

Na legedární sušické zápalky je dneska smutný pohled. Nesou známku Made in IN

Bez krabičky ze Sušice se neobešel ani Winston Churchill, když přemýšlel u sklenky brandy a oblíbeného doutníku na tím, jak co nejrychleji porazit Hitlera. Používal je při své cestě na jižní pól Roald Amundsen.

Americký herec Eric Lawson, který byl koncem 70. let tváří reklamy na cigarety Marlboro, je na svém slavném plakátu chlapsky při zapalování schovává do dlaní. Nebylo na světě místo, kam by se klasické krabičky s obrazy klíčů, nůžek a fajfky nedostaly. S jistotou šlo společně s Pilsner Urquell o nejznámější logo, které kdy bylo z Československa exportováno. Dokonce i legendární značka Matchbox odkazuje na způsob balení svých modelů do krabiček od zápalek, jež vyráběla československá firma Solo Sušice.

Ukradená zápalka, která dobyla svět

Tehdy se ještě do zápalné směsi, v níž byly hlavičky zápalek namáčeny, vedle fosforu přidávala i síra. Takové sirky vyráběl ve své laboratoři také vídeňský lékárník István Römer. U něho pracovala i jistá Marie Urbancová, s níž se zde seznámil sušický rodák Vojtěch Scheinost, který se od roku 1826 učil truhlářem ve Vídni. Vojtěch se s Marií oženil a společně se vrátili do Čech, kde se na podzim 1839 sami pustili do výroby zápalek, které znala od Römera. Pro nedostatek finančních prostředků se ale Scheinost později spojil se zámožným obchodníkem Bernardem Fürthem, který mu vypomohl půjčkou a nakonec se stal i jeho společníkem.

Made in IN

Sušické zápalky na začátku dvacátého století ovládaly trhy blízkého Východu, Indie, Číny, Afriky, Ameriky i Austrálie. Ještě v roce 2006 se ze sušické sirkárny vyexpedovalo více než 400 milionů krabiček zápalek, z toho exportováno bylo rovných 85 %. V roce 2008 ale přesto výroba zápalek v Sušici končí a strojní zařízení je prodáno do Indie. Tímto skončila téměř 170letá historie sušického sirkařství nejen v Sušici, ale i v celé ČR. Smutný je dneska pohled na krabičku od sirek. Stojí na ní Made in India.

Diskuze