Zprávy

Bordel jako v Česku! Nám se bude v Íránu podnikat lépe než jiným. Malé podniky mají navíc jednu nedocenitelnou výhodu...

Kateřina Kotalová

Bordel jako v Česku! Nám se bude v Íránu podnikat lépe než jiným. Malé podniky mají navíc jednu nedocenitelnou výhodu...

Mnohé příležitosti k exportu větří české firmy napříč odvětvími. Spolu s avizovaným zrušením sankcí vůči Íránu se tam totiž otvírají nové zajímavé trhy a podle odborníků mají právě naše podniky, a to nejen ty kolosální, větší šance na úspěch než třeba Němci.

Ne že by snad naše zprostředkovatelské instituce byly oproti jiným obratnějším. Češi mají jinou devizu, a ta je vskutku k nezaplacení!

Dohody na hubu

Íránské podnikatelské prostředí je totiž jeden velký chaos. „Je to trh velmi těžký, pro české exportéry nebude jednoduché se tam etablovat a začít vydělávat peníze. Na druhou stranu je to trh velmi perspektivní, zatím není nasycený západním zbožím,“ láká ředitel Aspen Institute Prague Radek Špicar potenciální vývozce s tím, že právě jedna typická česká praxe bude hrát v konkurenčním prostředí velkou roli. „Podnikatelé se tam setkají ještě s horším prostředím, než jaké znají z devadesátých let v Česku. Vymahatelnost práva problematická, informace o obchodních partnerech nebudou důvěryhodné. Čeští podnikatelé, kteří jsou schopni podnikat v České republice, jsou značně otrlí, a proto mají komparativní výhodu oproti ostatním exportérům například z Německa, kde to funguje mnohem lépe,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČT24.

K úspěšnému podnikání v Íránu pak bude zapotřebí ještě jedna vlastnost, kterou mají zejména naši živnostníci. Bezmezná trpělivost! „Domluvit tam konkrétní zakázku, nebude jednoduché. Jsou to jednání, která trvají dlouho, důležitý je osobní kontakt, po e-mailu tam toho moc nevyřešíte. Důvěra tam není založená na smlouvách, ale na dohodách a osobních vztazích,“ tvrdí Špicar.

Kdo si počká, ten se (ne)dočká

Zrovna čekat my živnostníci umíme. Jen na proplacení faktur čekáme v průměru 13 dní po splatnosti, a výjimkou nejsou ani dva měsíce.

Diskuze