Podnikání

Podle průzkumů jste v podnikání optimističtější než dřív. Co vy na to?

-rah-

Podle průzkumů jste v podnikání optimističtější než dřív. Co vy na to?

Česká ekonomika v prvním kvartálu roku 2015 vzrostla oproti loňsku o 4,2 procenta. A nejde jen o úspěch velkých firem. Průzkum ČSOB ukazuje, že se podnikání rozjíždí i drobným podnikatelům.

Zpráva Českého statistického úřadu ukazuje, že domácí hospodářství roste nečekanou rychlostí. Vzestup provázejí i další pozitivní jevy jako pokles nezaměstnanosti na nejnižší úroveň od roku 2009. Česko si také polepšilo v mezinárodním srovnání. Švýcarský institut IMD nás zařadil na 29. příčku ve svém žebříčku konkurenceschopnosti porovnávajícím 61 významných ekonomik. To je druhý nejlepší výsledek mezi novými členy EU.

Ano, bude líp...

I přes problémy jako loňský nárůst krachů živnostníků či obavy z elektronické evidence tržeb se rozjezd ekonomiky týká i malých a středních firem a živnostníků. Podle pravidelného průzkumu ČSOB je jejich optimismus na nejvyšší úrovni za rok a půl. Téměř polovina z nich očekává nárůst poptávky po svých produktech. O něco menší množství (42 %) plánuje do svého podnikání investovat více než vloni. A svou budoucnost vidí pozitivně čtyři z pěti firem a živnostníků.

Čím to?

Za rekordní hodnotou indexu se může skrývat zotavující se domácí poptávka a levné energie. Přispívat může i slabá koruna, která činí naše zboží v zahraničí levnějším a pomáhá tak exportu.

Diskuze