Revue

Vydělal miliardy díky müsli. Jak? Vsadil na vzděláné zaměsnance...

Kateřina Kotalová

Vydělal miliardy díky müsli. Jak?  Vsadil na vzděláné zaměsnance...

Polovinu tuzemského trhu s müsli tyčinkami, corflakesy a cereáliemi má dnes pod palcem jediný Čech, Zdeněk Jahoda (59), majitel EMCO jedné z největších potravinových firem v Česku. Roční obraty počítá na miliardy, jak by ne, jeho tyčinky baští vyznavači zdravějšího životního stylu takřka po celém světě. Ví, že za úspěch vděčí intuici, dobrým rozhodnutí troše štěstí a také kvalitním zaměstnancům. Ty si totiž pečlivě vybírá a důraz klade hlavně na jejich vzdělání. Vzdělaní spolupracovníci? To je zřejmě jeho rada do začátků rozvoje gigantického byznysu.

Přestože dneska hodnotí první leden 1991 pravděpodobně nejšťastnějším v jeho životě, tehdy, tedy v den, kdy začala platit volná směnitelnost koruny, byl uvolněn export a kdy tehdy pětatřicetiletý vypustil do světa značku Emco, to tak slavně nevypadalo. „Začátky byly kruté. Když jsme tehdy někde v Jednotě ukázali nějaké cornflaky, nákupčí říkal: Přijďte, až to proženete prasetem,“ vzpomínal na zmítání se v porodních bolestech před časem Jahoda. Nevzdal to a vyplatilo se. Nejprve pouze dovážel potraviny ze zahraničí. Kdyby u toho zůstal, dneska by si rval vlasy. „Zásadním rozhodnutím bylo zahájení výroby. Kdybychom se tak nerozhodli, tak jsme teď na prodeji pouhých 200 milionů,“ prozradil v jednom ze svých minulých rozhovorů.

Vzdělanci na oko? Neberu!

Jako další z klíčových faktorů úspěchu vidí Jahoda ve výběru kvalitních zaměstnanců. Zvlášť na vzdělání absolvent VŠE nebývale lpí. „Považuji ho za důležité, i mně rozhodně pomohlo. Už z toho důvodu dnes požadujeme vysokoškolské vzdělání i pro kancelářské pozice. Škola dává rozhled, který později v podnikání i v zaměstnání oceníte,“ sdělil Jahoda studentům z EkonTechu.cz s tím, že vysokoškolským titulem ho jen tak někdo neoblbne. „Vnímám rozdíly mezi vysokými školami. Jsou školy, které mají menší zvuk a my k nim také tak přistupujeme. Jsou ale i prestižnější školy, které mají větší jméno a kvalitu a absolventi z nich odcházejí s hlubšími znalostmi. Mně jako podnikateli není jedno, ze které školy člověk přišel, to si musí uchazeči o zaměstnání uvědomit. Společnost EMCO nejvíce těží z absolventů VŠE, ta je pro nás stále nejprestižnější,“ myslí si otec nejvýznamnější müsli firmy v Česku.

Podle sebe soudím tebe

Že se tímhle rčením Jahoda řídí, nijak netají. „Byl jsem vždy dobrý žák, ne-li výborný. Jak na střední škole, tak i na vysoké škole. Na vysoké škole jsem bral prospěchové stipendium. Přijde-li ke mně uchazeč o zaměstnání, tak se nejprve podívám, jaké měl známky u maturity. Beru vzdělání vážně,“ stojí si za svým.

Diskuze