Názory

Co nestihne vymýtit Babiš, zlikviduje Šlechtová. Chce zavřít stovky hospod!

Kateřina Kotalová

Co nestihne vymýtit Babiš, zlikviduje Šlechtová. Chce zavřít stovky hospod!

Mrtví leží ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové (38, ANO 2011) na srdci zřejmě víc, než živí. V resortu se totiž rozhodli, že nebožtíci potřebují více klidu a že je opravdu krajně nevhodné, aby v blízkosti hřbitova byla v provozu hospoda, bar nebo vinárna. A tak pracují na novele zákona o pohřebnictví, která by taková zařízení v okruhu sto metrů od hřbitova měla vymýtit.

Týká se to stovek provozů v Česku, často i jediné hospody ve vsi. Co naplat, podle Marka Hanáka, člena komise, která se vývojem novely zabývá, tyto provozovny narušují důstojnost pohřebiště. Komise navrhuje vytvořit kolem hřbitovů stometrové ochranné pásy, z nichž by zmizely všechny důstojnost narušující prvky. O tom, zda bude v přilehlých domcích zakázáno i hlasité milování, se komise výslovně nezmiňuje.

Na jaké urny ve skutečnosti myslí?

Co racionálního by Ministerstvo pro místní rozvoj mohlo k takovým rozhodnutím vést, se nám nepodařilo zjistit. Pokud se nechystá úprava volebního zákona, v níž by další volební hlas měli za zesnulou babičku zplnomocnění pozůstalí, jsme přesvědčeni, že i v příštích volbách dají nebožtíci před volební urnou přednost své vlastní.

Černý humor? Kéž by…

Pokud si právě říkáte, že mají na MMR smysl pro černý humor, pak bohužel. Podle informací časopisu Týden již pracovní skupina pro pohřebnictví na ministerstvu zvažuje, že by vytvoření ochranného pásma kolem hřbitovů dala obcím befelem. Jistota je jistota. „Mělo by se stanovit, co všechno v ochranném pásmu může a nemůže být,“ myslí si další z moudré komise Julius Mlčoch. A my si myslíme, že by na místním rozvoji měli okamžitě přestat s vyvoláváním duchů.

Diskuze