Podnikání

Objevte bitcoiny, kupte si za ně vilu v Řecku a přiveďte ministra financí k šílenství

Dagmar Klimovičová

Objevte bitcoiny, kupte si za ně vilu v Řecku a přiveďte ministra financí k šílenství

Uvažujete o investici, a nejste si jisti do čeho a za co? Jakkoliv jsou bitcoiny (virtuální měny) obtížně představitelné (ruku na srdce – kdo z vás držel někdy v ruce zlatou cihlu), stávají se stále oblíbenějším investičním nástrojem.

Přestože virtuální měny (kryptoměny) nejsou z pohledu národních bank plnohodnotnou měnou, těší se v poslední době velké oblibě nejen u spekulantů. Na kryptoměnách je totiž sympatické, že jejich hodnota není závislá na ceně zlata. Není možné je tedy tak snadno ovládat nebo devalvovat, což z nich v době, kdy kyperskou krizi vystřídala ta řecká, činí zcela nový prostředek k ukládání peněz. Někteří odvážní analytici vidí v kryptoměnách dokonce alternativu zlata coby nástroje k ochraně investic. Nástroje, který ovšem nepodléhá zkáze tak jako jeho analogový bratr, jak se zlatu začalo říkat.

Prachy, které nezreziví

Na bitcoinovém internetovém tržišti s luxusním zbožím, BitPremier, je nyní za necelých 5 tisíc bitcoinů (1,2 milionů EUR) na prodej vila v Řecku. S příchodem kapitálových kontrol do řeckých bank může být rozhodnutí prodávat majetek za bitcoiny jedním ze způsobů, jak převést bohatství do měny, která nemůže být znehodnocena ani zkonfiskována. Zmíněná vila se nachází ve Verga Messinia a od pláže ji dělí pět minut chůze. Prostorný dům ve španělském stylu byl postaven v roce 2006, a pokud se opravdu prodá za bitcoiny, bude to jeden z dalších velkých obchodů, který se na BitPremier v poslední době uskutečnil.

"Dávám přednost majetku uloženému v bitcoinech, než v nemovitostech. Je to také důvod, proč reality za bitcoiny prodáváme. Myslím, že nemovitosti jsou lepší aktiva než dolary a bitcoiny jsou vyšší třída aktiv než nemovitosti,“ prohlásil Alan Silbert , majitel BitPremier.

Ministři financí šílí!

Nezávislost bitcoinů (virtuálních měn) na zlatě je to, co děsí guvernéry centrálních bank a ministry financí po celém světě. Oproti zlatu, jehož cena už několik měsíců vytrvale klesá a které dneska nakupuje snad jenom Rusko, míří bitcoiny vzhůru. A čím déle bude trvat řešení Řecké krize, tím lépe pro ně. Naposledy jsme něco podobného sledovali před více než dvěma lety, když Kypr sevřela bankovní krize. Nejvyšší čas začít těžit...

Diskuze