Zprávy

Další logo pro označení českých výrobků? Jasně, proč ne! Ale i na výrobky české jenom z části. Kde to jsme?

Kateřina Kotalová

Další logo pro označení českých výrobků? Jasně, proč ne! Ale i na výrobky české jenom z části. Kde to jsme?

V Česku! Tady je totiž možné všechno. Ministerstvo zemědělství zřejmě pojalo podezření, že značky Český výrobek, Česká kvalita, Regionální potravina a Klasa prostě nestačí a je nezbytné českými vlaječkami v rozmanitém pojetí oblepit potraviny kolem dokola. A tak přispěchalo s další přelepkou Česká potravina. Tou se ale mohou honosit i výrobky české jenom z části.

Aby si výrobci mohli nové logo na produkt vylepit, stačí, aby složky potravin pocházely z Česka alespoň ze třech čtvrtin a byly vyrobeny v Česku z podstatné části. A jsme u toho, co je podstatná část, pane ministře? Jistí si tak budeme jen u ovoce, zeleniny, masa a mléka, jimž označení připadne pouze v případě, že budou stoprocentně české.

Chaotický pořádek

Povinnost vylepit si nové logo po splnění podmínek ministerstvo neukládá. Bude čistě na výrobcích, zda budou chtít značku na vyhovující produkty umístit. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom vznik loga zdůvodňuje zavedením pořádku do současného systému. „Dosavadní označování českých potravin je velmi nepřehledné až chaotické. Někteří potravináři situace zneužívají a odkazují na český původ, aniž by byla potravina aspoň v České republice vyrobena,“ řekl při oficiálním představení nové značky. Jeho domněnka, kterak další logo v řadě, jež také negarantuje stoprocentní českost, vnese do označování českých potravin pořádek, je vpravdě nepochopitelná.

Nakreslili ho v Malování?

Jedno pozitivum ale novému logu upřít nelze. Bylo totiž zadarmo. Ještě aby ne, při vší úctě vypadá, jako by ho Jurečkova asistentka chvíli před prezentací vyrobila v programu Malování. Daleko od pravdy zřejmě nejsme. Dle vyjádření ministra logo skutečně vzniklo na půdě ministerstva, přestože původně komise vybírala ze stovky návrhů externích tvůrců, kteří se prali o zakázku v hodnotě 90 000 Kč!

Diskuze