Podnikání

V Praze už se před berňákem neschováte!

Renata Lichtenegerová

V Praze už se před berňákem neschováte!

Můžete mít sídlo firmy třeba na Václaváku, přesto k vám zavítá daňová kontrola z Horní Dolní. Novela, která má tento scénář umožnit, pochází z dílny ministerstva financí. Než tato novinka projde schvalovacím řízením, využívají finanční úřady alespoň možnost změnit konkrétním podnikatelům správce daně. Od začátku roku si posvítili především na firmy sídlící na virtuálních adresách.

Patří-li vaše firma mezi téměř padesát tisíc těch, které sídlí v jedné z takzvaných virtuálních kanceláří v hlavním městě, můžete se začít těšit na kontrolu z finančního úřadu. Ještě donedávna přitom poskytovatelé těchto sídel řadili velmi malou pravděpodobnost daňové kontroly v Praze mezi jednu z hlavních výhod jejich služeb. Nyní je situace zcela jiná. V rámci rozsáhlé mobilizace proti daňovým únikům se finanční správa zaměřila právě na virtuální kanceláře, především pak na ty adresy, na kterých se „tísní“ stovky až tisíce podnikatelských subjektů. Od počátku roku mají totiž úředníci možnost změnit firmě správce daně podle toho, kde skutečně působí. Stovku firem už tento osud potkal, dalších sedm set úředníci v tuto chvíli prověřují, tři sta subjektů už bylo vytipováno do dalšího „kola“ akce a celkově se mají v příštích měsících a letech se svým mimopražským finančním úřadem seznámit tisíce podnikatelů.

Na adrese sídla už nebude záležet

Takzvaná delegace, která v praxi neznamená skutečné stěhování sídla firmy, pouze onu změnu správce daně, by navíc do budoucna neměla být ani potřeba. Počítá s tím novela z dílny ministerstva financí týkající se zavedení takzvané celostátní příslušnosti (mimo jiné právě s ohledem na daňovou kontrolu). „Tato novela, která je momentálně v připomínkovém řízení, by měla znamenat ztrátu motivace podnikatelských subjektů registrovat sídla na území pražských finančních úřadů, protože daňovou kontrolu bude moci provádět kterýkoliv kontrolor v rámci území celé republiky,“ vysvětluje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Potvrzuje také přesvědčení úředníků, že virtuální adresy, kterých je v hlavním městě evidováno 387, si podnikatelé volí právě z důvodu snahy vyhnout se návštěvě z berňáku.
„V současné době analyzujeme naplnění podmínek pro delegaci dalších několika tisíc subjektů. Šetření jsou prováděna nejen u daňových subjektů, ale i u samotných provozovatelů virtuálních kanceláří,“ říká Petlachová.

Některé firmy opustí metropoli dobrovolně

Má-li dojít k přenosu místní příslušnosti, musí správce daně prověřit, kde probíhá skutečná ekonomická činnost podnikatele. Šetření se pak koná jak na virtuální adrese, tak v místě, kde reálně působí vedení dané firmy a kde má kanceláře či provozovny. Pokud správce daně zjistí, že sídlo je sice napsané v Praze, ale veškeré centrum ekonomického zájmu podnikatele je někde úplně jinde, získává rázem důvod pro navržení delegace. Podnět pak podává většinou jeden z dotčených finančních úřadů, přičemž ten druhý k tomu zpracovává své stanovisko. Situaci pak ještě posuzuje Odvolací finanční ředitelství. Shledá-li, že byl podnět oprávněný, je delegace místní příslušnosti dokončena. Od začátku roku se firmy proti tomuto rozhodnutí nemají možnost bránit žádnými opravnými prostředky. Jedinou možností je podat žalobu ke správnímu soudu.

Cílem této rozsáhlé akce přitom není pouze samotná delegace velkého množství firem, finanční správa si od ní slibuje i jakousi samoregulaci. Při ztrátě dosavadního pocitu bezpečí mimo dosah přehlcených pražských finančních úřadů zmizí podle úředníků také motivace sídlit na virtuální adrese. „Už víme o případech, kdy v této souvislosti firmy samy přestěhovaly svá sídla z Prahy do míst, kde skutečně působí,“ dodává Petlachová.

Více k tématu virtuálních kanceláří přineseme v zářijovém vydání nového tištěného magazínu Živnostenské listy.

Diskuze