Názory

Nekoukáte na ČT? Přesto budete solidárně platit

Jiří Vítek

Nekoukáte na ČT? Přesto budete solidárně platit

Platit solidární daň od všech za veřejnou službu navrhuje generální ředitel České televize Petr Dvořák s tím, že stále více lidí sleduje televizi a poslouchá rádio přes internet. Tak zrovna dnes jsem přispěl 303 Kč jedné nenažrané organizaci při nákupu externího disku na fotky. Teď ještě mám platit další nenažrané organizaci za to, že nesleduji její pořady a nechodím na jejich web?

Roční rozpočet instituce s 2 930 zaměstnanci, kde možná ještě dnes existuje snad i odbor na opravu psacích strojů, byl pro tento rok 7 miliard korun. A i když jenom na výrobu nových formátů letos v České televizi padnou dvě miliardy, mezi její nejsledovanějšími pořady patří tisíckrát hrané seriály Malý pitaval z velkého města nebo Panoptikum města pražského, natočené před čtvrt stoletím. Sedm miliard rozpočtu, které utratí bez kontroly (NKÚ kontrolovat ČT nemůže), této instituci nestačí. Potřebuje další zdroje. A ty podle současného ředitele zaplatí i ti, kteří se na ČT nedívají. Pokládám to za zpupnost a důkaz, že současné vedení veřejnoprávní ČT ztratilo smysl pro realitu.

Hospodaření České televize s jejím vlastním majetkem nemá charakter hospodaření se státním majetkem, a proto na něj nelze vztáhnout působnost NKÚ ke kontrole hospodaření s tímto majetkem. (www.nku.cz)

Dejte každému PIN a neotravujte nás, stačí OSA a Intergram

Bohužel svojí kvalitou pořadů v posledních letech vzniká dojem, že v případě ČT jde více o sociální podporu vybraných "umělců", než o atraktivní veřejnoprávní službu. Východisko je jediné - kromě zpravodajství by ČT měla ostatní programy nastavit jako placené kanály a budete vidět hned, kolik lidí chce skutečně sledovat ČT. A teď vážně, pokud by panu Dvořákovi opravdu šlo o to, aby televizi ani na internetu nesledovali ti, co neplatí koncesionářský poplatek, pak není nic jednoduššího, než omezit sledování registrací, při níž by se platící divák prokázal třeba číslem smlouvy a stanoveným PINem. Ale ono je přece jednodušší říci, že všichni kradou, jako bych to už někde slyšel....

Diskuze