Podnikání

Vytřískat z odběratelů peníze z neproplacených faktur? Dneska nadlidský úkol! A takhle to řeší na západě...

Kateřina Kotalová

Vytřískat z odběratelů peníze z neproplacených faktur? Dneska nadlidský úkol! A takhle to řeší na západě...

​„Levně nakupovat, draze prodávat a pozdě platit faktury,“ hláška Štěpána Šafránka z posledního pokračování filmů o Básnících zřejmě rychle překonala hranice a stala se mottem nejednoho (zahraničního) odběratele. A čím dále na východ, tím delší čekačka.

Lítají vám v neproplacených fakturách desetitisíce i víc? Nejste sami, věčné čekání na peníze, trapné připomínání a nakonec zjištění, že svých peněz se z různých důvodů prostě nedomůžete, ohrožuje na existenci každou sedmou firmu v Evropě!

Platební morálka se ale podle průzkumů rok od roku zlepšuje. „Podíl pozdě uhrazených faktur se v evropských zemích proti loňsku snížil z 23 procent na 20 procent. Průměrné zpoždění plateb je 22 dní, o osm dní méně než loni,“ píše ČTK s odkazem na průzkum společnosti EOS.

Mám se soudit? A co zmůžu?

Nedobytných pohledávek ovšem neubývá a pro nejednu firmu představují obrovské existenční riziko. „Že na proplacení faktury čekám měsíc i déle po splatnosti, je už rutina. Horší zkušenost mám s českými firmami než se zahraničím, ale to bude dáno spíš solventností konkrétních německých firem, s nimiž obchoduji. V neproplacených fakturách, které zřejmě neproplacené už zůstanou, mám za ty roky už možná padesát tisíc. Vím, že jsou na tom lidé podstatně hůř, ale to je taková bezmoc. Mám se kvůli takové částce soudit? Čekat léta na rozsudky, zaplatit právníky a pak dostat možná půlku, možná nic?,“ uvažuje pan Jaroslav Matějka, který se zabývá výrobou a prodejem koženého zboží, zejména pásků a tašek.

S nejhorší platební morálkou se české firmy mohou setkat u bulharských odběratelů, tamější firmy vykazují 28% nedobytnost pohledávek, v Rumunsku, Rusku a Řecku (po 26 %). Naopak nejspolehlivější jsou Němci (18 %), Rakušané a Španělé (po 19 %).

V Německu to jde, a tady ne?

Důvodem, proč v německých, rakouských a španělských firmách je riziko nedobytnosti pohledávky nižší, je termín splatnosti. Ta je u nich totiž delší a dává tak odběratelům větší „manévrovací“ prostor.

kot, ČTK

Diskuze