Zprávy

Pozor, čeští podnikatelé jsou stále častěji oběťmi vrahů!

Kateřina Kotalová

Pozor, čeští podnikatelé jsou stále častěji oběťmi vrahů!

Počet vražd a pokusů o vraždu spáchaných na podnikatelích a OSVČ letos rapidně narostl. Oproti loňskému roku dokonce až šestinásobně! Méně závažných trestných činů, jimž jsou vystavováni podnikatelé, naopak ubývá. Stejně tak klesá i trestná činnost, kterou mají na svědomí sami podnikatelé.

Zatímco v loňském roce byla podle informací, které Živnostenským listům poskytla Policie ČR, na sledované skupině „podnikatel, OSVČ, soukromý zemědělec“ spáchána pouze jedna vražda a jeden pokus o vraždu, během letošního půlroku už došlo ke třem vraždám podnikatelů a třem pokusům. Pokud by situace z prvního pololetí měla pokračovat i ve druhé půlce roku, byl by vražedný nárůst šestinásobný. O stoupajícím trendu ale naštěstí mluvit nelze a spíše se zdá, že minulý rok byl výjimečně klidný. V roce 2013 bylo spácháno 6 vražd a 3 pokusy o vraždu podnikatelů.

Takřka o stovku případů vloni klesly jiné trestné skutky, jimž museli podnikatelé čelit. „Trestná činnost na podnikatelích velmi kopíruje trestnou činnost obecně. Převážně se jedná o majetkovou trestnou činnost, v menší míře o násilné činy, např. loupežná přepadení a ublížení na zdraví. Za rok 2014 bylo spácháno 557 skutků a rok 2013 dokonce 647 případů,“ sdělil pro ŽL tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR, kpt. David Schön.

Také nejsme svatí

Smutná je ale bohužel i bilance trestné činnosti spáchané sledovanou skupinou. I když i té ubývá. „Trestné činnosti, kterých se dopouští skupina podnikatelé, OSVČ a soukromí zemědělci, byly v roce 2013 spáchány v 8 395 případech a v roce 2014 v 8 075 případech. Opět se jedná o celou škálu trestných činů, nevybočujících z běžné populace,“ doplnil Schön s tím, že v případě páchání trestné činnosti jsou pachateli v drtivé většině muži, pouze desítky tvoří ženy.

Diskuze