Zprávy

Babiš: Ještě EET a pak už dám živnostníkům pokoj! Na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí…

Kateřina Kotalová

Babiš: Ještě EET a pak už dám živnostníkům pokoj! Na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí…

Jakmile ministr financí Andrej Babiš prosadí elektronickou evidenci tržeb, přestane prý živnostníky obtěžovat. Rád by nám znovu sáhl ještě na výdajové paušály, s tím ale podle svých slov ještě tak dva roky počká, abychom si stihli zvyknout na jeho dřívější, již tvrdě prosazované nápady. Velkorysé, nemyslíte?

„Tím, že přicházíme s elektronickou evidencí tržeb a na živnostníky dopadá řada jiných změn, jako je chystaný zákaz kouření v restauracích, omezení výherních automatů, kontrolní hlášení a podobně, nechceme teď znovu zavádět další novinky, kterými bychom tyto lidi obtěžovali,“ nechal se Andrej Babiš slyšet v rozhovoru pro svoje čtenější noviny.

Beztak se jistě máme se nač těšit. Andrej Babiš totiž své zaměstnankyni na diktafon špitnul sebevědomé tajemství. Do dvou let by na daních chtěl vybrat o 46 miliard víc než vloni. Jenomže zatím se mu to příliš nedaří, a protože dle našich informací žádnou konzultaci s Chuckem Norrisem v kalendáři nemá, zázraky se dít zřejmě nebudou. „Ano, máme skluz ve výběru DPH, ale vybíráme lépe daně právnických osob,“ řekl své zaměstnankyni v rozhovoru pyšně.

OSVČ přijdou na řadu zase napřesrok

Pak si totiž ministerstvo financí v domnění, že živnostníci již nabrali dostatek sil ke skousnutí dalších nevítaných změn, konečně posvítí na výdajové paušály. „Počkáme dva roky, jaký dopad na výběr budou mít současná opatření. Pak by se měla udělat analýza a na jejím základě novela zákona o dani z příjmu. Tu určitě potřebujeme, ale bude to až na další vládě,“ dodává ministr financí.

Diskuze