Zprávy

Stát vyprudil firmy. A teď se kasá rekordním přebytkem v rozpočtu!

-rah-

Stát vyprudil firmy. A teď se kasá rekordním přebytkem v rozpočtu!

Jsme v přebytku 22,6 miliard korun! Hlásí s nadšením statistiky ministerstva financí. Klobouk dolů, všechna čest. Jenže většinu tvoří dotace z EU. Více letos odvedly i firmy na daních z příjmu. "Přebytečné" miliardy budou ale možná brzy zase fuč. Vláda totiž letos více utrácí a také vrací miliardy, které v paranoidních představách o podvodech loni zadržela zahraničním firmám.

Přebytek 22,6 miliard je nejvyšší od vzniku České republiky. Analytici ale upozorňují, že je to dáno především jednorázovým přílivem dotací z EU. Těch přiteklo od ledna do rozpočtu 133,3 miliard, tedy o 49 více než za první loňské pololetí.

Státnímu rozpočtu pomohly také firmy, které zaplatily o 4,3 miliardy více na dani z příjmu než loni za stejné období. Jde však spíše o důsledek oživení ekonomiky než lepšího výběru daní. Na daních se sice vybralo o procento více, pokud však dáme stranou pojistné na sociální zabezpečení, pak výběr klesl.

Paranoidní úředníci

Pokles se týká především DPH. Za ním stojí mimo jiné akce daňových úředníku z loňského roku, kdy finanční úřady převážně zahraničním firmám zadržely 12 miliard v domnění, že jde o peníze z daňových podvodů. Částka se započítala do loňského rozpočtu, ale později se ukázalo, že naprostá většina dotyčných firem nepodváděla a stát jim musel peníze postupně vracet.

"Tato akce ve statistice způsobila dojem, že se loni na daních vybralo 13 miliard navíc. Avšak nevybralo, byly to jen ve výsledku ony zadržené peníze. Část peněz se navíc vracela až na začátku tohoto roku, což efekt jen umocňuje - vrácené peníze totiž snižují čísla za letošek," píše Milan Mikulka z Hospodářských novin.

A už se nesmyslně utrácí. Jak jinak než za úředníky

S rekordním rozpočtovým přebytkem vláda také více utrácí. "Na výdajové straně je patrná proti loňsku zvýšená investiční aktivita vládních institucí a zaujme také skoro desetiprocentní růst mzdových výdajů ve veřejném sektoru," okomentoval postup vlády Pavel Sobíšek z UniCredit.

Vláda tedy uplatňuje častý postup, kdy se v době růstu utrácí a v době krize škrtá. Tento model následovala Nečasova vláda a nyní v něm pokračuje Sobotkův kabinet. Avšak větší smysl by dával opačný postup. Šetřit v době růstu, kdy je z čeho, a utrácet v době krize, kdy je třeba nastartovat ekonomiku investicemi a pokrýt zvýšené výdaje na dávky pro nezaměstnané.

Diskuze