Příběhy

Vinař Radomil Baloun: Stát mi vzal 12 let života!

Kateřina Kotalová

Vinař Radomil Baloun: Stát mi vzal 12 let života!

Dvakrát budoval Radomil Baloun (56) svoje vinařství od píky, dvakrát nulu proměnil v miliony během pár měsíců. Když mu v roce 1994 na udání obstavili majetek, zmrazili účty, stopili pohledávky a nabídli vazební kavalec, ještě pořád věřil ve spravedlnost. Bojoval o ni dlouhých dvanáct let. Když pochopil, že se i přes ukončení stíhání s nulovým výsledkem ničeho nedomůže, začal znovu. Dnes už podruhé patří k nejuznávanějším vinařům v Česku. Jeho víno pijí už více než dvacet let naši státníci i jejich návštěvy, a přitom je dostupné i nám.

Představte si, že máte prosperující vinařství, vyrábíte víno, které si oblíbil Václav Havel a které má rád kde kdo, protože je dobré. Vínu zkrátka rozumíte, máte pro něj cit, baví vás a věnujete mu veškerý svůj čas. Chcete, aby bylo nejlepší a skutečně mnoho lidí ho za nejlepší má. Jenomže pak přijde jedna zaujatá kontrola...

A rázem je všechno pryč. Je to na objednávku, ale to vy ještě nevíte. Zabaví vám víno, obstaví účty, majetek a za krácení daně, kterého jste se nedopustil (jak se koneckonců později prokáže), vás zavřou...

Vinař z Velkých Pavlovic Radomil Baloun tohle zažil. "Kobka, ve které jsme byli čtyři, neměla ani pětkrát tři metry. Byly tam jen dvě palandy a zástěna, za kterou jsme chodili vykonat potřebu, víc nic. Na vycházce člověk udělal čtyři kroky tam, čtyři zpátky. To bylo na palici," vzpomíná na nejhorší chvíle svého života Baloun.

Zažil ještě mnoho zlého. Dvanáct let se z toho dával dohromady. Dlouhých dvanáct let bil o mříže, aby očistil svoje jméno a získal zpět svůj neprávem zabavený majetek. "Finanční úřad udělal legálně elpaso, loupež za osm set patnáct tisíc korun. Myslíte, že to někoho zajímá? Finančáci jsou normální zločinci," říká otevřeně a bez obav.

Co přesně se stalo, co prožil, jak se znovu dokázal postavit na nohy a proč se ještě pořád nemůže domoci všech svých peněz?

Čtěte v prvním čísle magazínu Živnostenské listy, které je právě na stánku!


Diskuze