Podnikání

Bez povinného ručení s dronem ani fotku

Václav Bálek

Bez povinného ručení s dronem ani fotku

Bezpilotní letouny neboli tzv. drony, o kterých se ještě nedávno hovořilo téměř výhradně v souvislosti s armádou, se v poslední době staly šikovnými pomocníky řady fotografů a kameramanů. Za kouzelné letecké snímky jim dnes platí mnohé realitní kanceláře, organizátoři sportovních akcí, koncertů, ale třeba i firemních večírků. Někteří majitelé dronů se však vystavují vysoké pokutě, neboť pro svoji činnost nemají potřebná povolení ani „povinné ručení“.

Že musejí coby piloti dronů pro komerční využití dostat povolení od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), možná mnohé fotografy ani nenapadne, zejména pokud se svou činností začínají čistě „amatérsky“ při focení vlastního bydliště či přírody v okolí. Někdy nejspíš ani nevědí, že musejí dodržovat platnou legislativu, zejména Letecké předpisy stanovené ÚCL regulující provoz dronů. Jakmile však začnou své fotografické úlovky zpeněžovat, přivýdělek z víkendu se jim nakonec může ošklivě prodražit. K této činnosti je totiž potřeba speciální licence, tzv. Povolení k provozování leteckých prací, s nímž jde ruku v ruce povinnost mít pojištěnou odpovědnost za škody způsobené provozem dronu. Pokud oprávnění a pojištění nemají, říkají si nejen o tučnou pokutu, ale také o předem prohraný spor o odškodné za újmu na zdraví či škodu na majetku. Až pětimilionovou částku by musel zaplatit třeba ten, kdo by prodával fotky pořízené pomocí dronu a neměl povolení.

Dron 10x v maléru

1. Pád dronu v blízkosti Bílého domu V pondělí 26.ledna 2015, jeden z dronů havaroval na trávníku před Bílým domem. Nejednalo se tak o žádný cílený útok.

2. Drone "útok" na německou kancléřku Angelu Merkelovou Během kampaně Křesťanské a demokratické strany v září 2014 havaroval Parrot AR drone před německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Bezpilotní letoun byl pilotovaný německým členem Pirátské strany jako způsob protivládního protestu. Nikdo nebyl zraněn a nic poškozeno, ale situace zvýšila obavy ohledně dalších takových útoků prostřednictvím dronu.

3. Drone uřízl špičku fotografova nosu To, co začalo jako zábava, skončilo zraněním. Z dálky řízený robot totiž narazil do tváře fotografa pro Brooklyn Daily, Georgine Benvenuteho. Drone tomuto muži uřízl kousek špičky nosu a pořezal bradu. Drone měl za úkol donést nad trávník větvičku jmelí, pod kterou se měli lidé líbat. Ovládání dronu se však zcela nezdařilo a fotograf to odnesl svými zraněními.

4. Zranění Australského triatlonisty Na Geraldton triatlonu v Austrálii byl drone používán k fotografování sportovců, když narazil do triatlonisty Raije Ogdena. Bezpilotní letadélko způsobilo sportovci menší ránu na hlavě, což vyžadovalo nakonec i stehy. Provozovatel dronu, fotograf Warren Abrams tvrdí, že robot havaroval poté, co někdo v publiku ukradl řídící zařízení dronu.

5. Zranění ve Virginii Na podzim roku 2013 se sešli diváci na festivalu s živou hudbou, kde byl hlavní atrakcí běh býků, podobný těm ve Španělsku. Během festivalu létal nad místem dění drone, který vše natáčel. Naneštěstí se ale stroj vymkl kontrole a narazil do stánků, kde zranil několik lidí.

6. Drone letěl příliš blízko vrtulníku. Pilot včas zareagoval a nic se nestalo, avšak rozvířilo to diskuze ohledně dronů, které se do takovýchto nebezpečných situací dostávají relativně často.

7. Drone málem narazil do Airbusu A320 V červenci 2014 se drone těsně vyhnul kolizi s Airbusem A320, který vzlétl z londýnského letiště Heathrow.

8. Náraz do Prismatic Spring. Holandský turista rozbil svůj drone, když s ním naletěl do Grand Prismatic Spring, slavného horkého pramene v Yellowstonském národním parku.

9. Na drone zaútočil jestřáb V některých případech příroda bojuje s člověkem vyrobenými stroji. Jeden z dronů se tak setkal s drápy červeného jestřába, když létal nad Cambridge. Drone však zachytil celou potyčku a video bylo následně zachráněno a začalo se šířit internetem. 1

10. Drone proletěl nad stadionem Bank of America Nic netušící fanoušci a hráči byli překvapeni, když drone proletěl přes stadion Bank of America během fotbalového zápasu v Severní Karolíně loni v srpnu. Drone nezpůsobil žádnou škodu, ale jeho provozovatel byl zadržen.

Bez pojištění ani metr nad zem

„Každý pilot dronu, ať už menšího či většího, komerčního nebo ne, by měl být seznámen se základními pravidly provozu, která přesně stanovují, kde se smí nebo nesmí létat. Přesto dochází k nepříjemným nehodám, kdy i při dodržení všech pravidel se může dron „zalétnout“ z důvodu technické chyby a způsobit škodu na majetku či zdraví,“ uvádí Tomáš Gratzl, upisovatel pojištění letadel v Allianz, která drony pojišťuje již od roku 2012.

Přestože drony malých rozměrů se dnes v médiích objevují hlavně v souvislosti s tématem hrozby ztráty soukromí, riziko poškození cizího majetku či úrazu se nevyplácí bagatelizovat, a to i s ohledem na zvýšení částek za odškodnění fyzické a psychické újmy, které loni přinesl nový občanský zákoník.V této kategorii je zatím pojištění povinné jen v případě, že dron váží více než 20 kg.

Kde pojistit

  • Česká pojišťovna tuto službu neposkytuje
  • Allianz pojišťovna nabízí pojištění dronů již od roku 2012
  • Česká podnikatelská pojišťovna pojištění dronů poskytuje výjimečně

Diskuze