Zprávy

Sazby hypoték v červnu zůstaly na minimu 2,05 procenta

ČTK

Sazby hypoték v červnu zůstaly na minimu 2,05 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červnu zůstala na květnových 2,05 procenta a byla tak stále na nejnižší hodnotě za dobu sledování. Počet a objem hypoték byl v červnu rekordní, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

Průměrná sazba hypoték se v červnu nesnížila poprvé po předchozích 16 měsících nepřetržitých poklesů. Naposledy vzrostla v lednu 2014. "Z dlouhodobého pohledu se nyní nachází průměrná výše sazeb hypoték na svém dně. To ovšem neznamená, že v příštích měsících nemůže ještě mírně klesnout, byť pravděpodobnější už je její pozvolný růst. Po relativně dlouhé době se totiž objevují početnější známky signalizující obrat ve směřování úrokových sazeb,.

Objemy a počty hypotečních úvěrů byly v červnu rekordní. Strach se zvyšování sazeb, stále příznivé ceny nemovitostí a více času na zařizování hypotečních úvěrů vehnalo lidi do bank," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl. V červnu bylo uzavřeno 10.794 hypotečních úvěrů, což je o 1717 více než v květnu.

Letošní červen převzal štafetu rekordů z roku 2007, kdy byly sjednány hypotéky v celkovém objemu 18,72 miliardy korun. Tato hranice byla překonána objemem 19,747 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání činil nárůst 3,259 miliardy korun.

"Klienti reagovali na končící pokles sazeb zvýšenou poptávkou po hypotečních úvěrech. Není však nutné spěchat, ačkoliv banky avizují, že sazby budou spíše zvyšovat, pro výrazný růst úrokových sazeb v nejbližší době nic nesvědčí," doplnil Rajdl.

Rekordní objem je způsobený z velké časti mírnou obavou klientů, kteří očekávají, že banky budou v nejbližších týdnech zvyšovat úrokové sazby, souhlasila analytička poradenské firmy Partners Lucie Drásalová. Mnoho klientů si podle ní sjednává hypotéky již nyní na refinancování stávajících hypoték, i když jim končí fixace úrokové sazby například až v zimě. Obávají se totiž, že v době konce jejich fixace už budou sazby vyšší.

Podobný názor má i šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, podle nějž se dal obrovský zájem o hypotéky očekávat. "Většina velkých bank poskytujících hypotéky už oznámila svůj záměr během léta zvýšit úroky, a proto lidé vzali jejich pobočky útokem, aby si ještě stihli zajistit co nejvýhodnější podmínky. I když v nejbližších týdnech už úroky u hypoték začnou růst, nebude se jednat o žádné skokové zvýšení, ale spíš o mírný nárůst maximálně v řádu desetin procenta. Proto i v dalších týdnech a měsících budou hypotéky stále výhodné a budou jedním ze stimulů poptávky po nových bytech," odhaduje další vývoj Korec.

Česká spořitelna je jediná z trojice největších bank, která ještě hypoteční úvěry nezdražila. Hypoteční a Komerční banka zvýšily úrokové sazby v červnu. ČS se k tomuto kroku podle Rajdla zřejmě chystá po létě. Ostatní banky zdražování zatím neplánují. Záleží podle nich na vývoji hypotečního trhu a rozhodnutí konkurence.

Zajímavostí z června je zásah České národní banky do poskytování hypotečních úvěrů. ČNB vydala soubor doporučení, která se dotknou nových i refinancovaných hypotečních úvěrů. Doporučení je celkem šest a nejzásadnější je to, že už si lidé většinou nepořídí stoprocentní hypotéku až na 35 let.

Diskuze