Podnikání

Holandsko na lodi jako balzám pro uštvanou duši živnostníka

Rudolf Klement

Holandsko na lodi jako balzám pro uštvanou duši živnostníka

Prvenství mezi nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi Čechů posledních patnáct let drží Chorvatsko. Stalo se nám takovou vzdálenější chalupou. Překvapivý nárůst v posledních třech letech ale zažívá Holandsko. Důvodem zájmu je relativně levná dovolená bez přeplněných pláží, davů turistů stojících na zmrzlinu a ukřičených prodejců na tržišťích. Holandsko je prostě balzám na duši i tělo.

Podle informací ze společností zprostředkovávajících v Holandsku dovolenou na lodi si tento druh pobytu v drtivé většině vybírají klienti, kteří potřebují takzvaně absolutně vypnout, a to nejen mobilní telefon. Jde většinou o podnikatele a živnostníky, kteří velmi často hledají pro svůj odpočinek místo bez větší koncentrace lidí a chtějí se naplno věnovat jen svým blízkým. Dalším důvodem proč zrovna loď a v Holandsku, je jistě finanční dostupnost, kvalitní služby, bezpečnost a romantické prostředí bez velkých vln.

Kapitánem bez zkoušek a průkazu

To, že na loď nepotřebujete žádné doklady, ale pouze krátkou instruktáž, vás z našeho absolutně regulovaného podnikatelského světa dostává hned do nezvyklé a příjemné pohody. Cvičná plavba předem ale neuškodí, ušetří vám spousty zbytečných zmatků a naučí vás potřebné základní manévry.

Holandsko má neuvěřitelně hustou síť vodních kanálů, řek a jezer. Trasy tak můžete plánovat podle toho, co chcete navštívit, ale i změnit cíl plavby podle nálady. Navíc vodní cesty vedou často středem měst a městeček, turista se tak dostane přímo do historických center, kam kolikrát ani autem nemůže. Přes náš suchozemský hendikep mají čeští "námořníci" v Holandsku velmi dobrou pověst, sice nebývají zkušení, ale platí za velmi zodpovědné uživatele lodí. Asi největším odborníkem a průkopníkem cestování nás suchozemců do Holandska je Daniël Hagen, majitel společnosti Dutch Masters Holandskonalodi.cz, který byl krátce prvním a také posledním správcem pražského nábřeží. Cesty a pobyty v Holandsku organizuje od roku 1992 a v roce 1997 byl první, kdo nabídl Čechům možnost projet si tuto zemi na motorové lodi. Daniël Hagen je zároveň, spolu s kpt. Pavlem Kocfeldou vydavatelem a spolutvůrcem Plavebního manuálu a Doporučených plavebních tras.

Rybářský lístek koupíte na poště

Rybařit v Holandsku můžete po ránu úplně klidně. Rybářskou licenci zakoupíte individuálně na každé nizozemské poště.

Čtyři důvody, proč zrovna Holandsko na lodi?

1. Získáte naprostou volnost programu a pohybu.

2. Poznáte úžasnou krajinu a překvapivě vstřícné lidi.

3. Pocit za kormidlem je k nezaplacení, lodě jsou vesměs perfektně ovladatelné i pro začátečníky, při předávání dostanete krátkou intruktáž a prostor na vyzkoušení. Pouze vyvazování (asi nejtěžší manévr) si žádá trochu cviku.

4. Lodí se dostanete na místa, kde není živáčka, a prožijete romantické večery. Dokonce můžete zakotvit v centru velkoměsta, kam byste se s autem nedostali, a vystoupíte přímo do bouřlivé noci civilizace.

Diskuze