Podnikání

Víme, jaké obory podnikání jsou v Česku nejrizikovější. A proto radíme: Vrchní, prchni!

-rah-

Víme, jaké obory podnikání jsou v Česku nejrizikovější. A proto radíme: Vrchní, prchni!

Mezi nejrizikovější obory podnikání v Česku patří pohostinství, obchod, doprava a stavebnictví. Naopak nejstabilnější jsou firmy v oblasti zdravotní péče, výroby elektřiny, vzdělávání, nemovitostí a zemědělství. Vyplívá to z analýzy společnosti Bisnode.

Analýza rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých sektorech podnikání ukázala, že zvýšeným rizikem krachu je ohrožena každá třetí firma v oblasti obchodu, pohostinství a ubytování, každá čtvrtá dopravní a každá pátá stavební firma. V každém oboru má však tento stav jiné důvody. „Obchod je schopen poskytnout relativně vyšší výnos, avšak za cenu vyššího rizika podnikání, větší konkurence. Restaurace a ubytování jsou velmi závislé na cestovním ruchu a reflektuje jak aktuální, tak historický stav domácí i zahraniční ekonomiky. V dopravě je extrémní konkurence a velmi vysoký tlak na efektivitu a produktivitu firem, čímž se část méně zdatných podnikatelů ocitá ve zvýšeném riziku. Stavebnictví je obecně známé zvýšeným rizikem projektů, které však nabízejí zajímavé zhodnocení, pokud se povedou,“ hodnotí výsledky analytik Michal Řičař.

A tihle jsou nejvíc v pohodě...

K nejméně rizikovým sektorům patří zdravotnictví, sociální péče, vzdělávání a výroba elektřiny. U prvních třech je stabilita dána hlavně stálostí poptávky. Zatímco dovolenkové cestování lidé v době krize spíš omezí, vzdělávání či lékařská péče je žádaná kontinuálně. Výroba elektřiny je zase v Česku velmi ziskovým oborem, a tak i podniky v oboru podstupují menší investiční rizika. Zajímavé je, že mezi tzv. bezpečné obory nyní patří i zemědělství, které analýza agentury ČEKIA z roku 2010 hodnotila jako značně rizikové. Za pokrokem stojí zřejmě dobrá loňská úroda, růst dotací, ale i nižší cena pohonných hmot.

Chudáci Slováci

Bisnode provedla podobnou analýzu i pro Slovensko. Z jejich porovnání mimo jiné vyplývá, že podnikání v Česku je méně rizikové než u sousedů.

Diskuze