Revue

Rozkaz zněl jasně: Vytvořte československý uherák! Co z toho vzniklo?

Rudolf Klement

Rozkaz zněl jasně: Vytvořte československý uherák! Co z toho vzniklo?

Sedmdesátá léta bychom mohli nazvat dobou hladu po uheráku. Uherská salám byl stejně jako mnoho jiných komponent těžce nedostatkovým zbožím. A Čechům chyběl. Proto v roce 1975 přišel pokyn z nejvyšších míst, a to přímo od někdejšího ministra obchodu Josefa Trávníčka: "Občan si zaslouží kvalitní trvanlivý salám, tak bádejte!". A tak vznikl stále oblíbený, trvanlivý, studeným kouřem uzený salám, který už čtyři desítky let patří v Česku k nejprodávanějším. Už víte, co letos slaví čtyřicítku?

Poličan, jak jinak! Příběh Poličanu se začal psát v malém městečku v Královéhradeckém kraji přímo ve vývojovém uzenářském středisku a vedením týmu byl pověřen Vendelín Kulich z Police nad Metují, kterému se podařilo dodat po dvou letech na trh trvanlivý salám uzený studeným kouřem, který dostal následně jméno po místu, kde vznikl – Poličan. Na Slovensku se tento salám vyráběl pod označením Nitran.

Po uvedení na trh v roce 1977 se stal Poličan velmi oblíbeným, následně ale také nedostatkovým zbožím. Tehdejší československé státní normy určovaly, jaký podíl masa má být na salám použit. Měl obsahovat hovězí zadní maso, vepřovou kýtu a hřbetní sádlo. Doba zrání byla stanovena na celé čtyři týdny a to byl problém. Salám byl vyráběn výhradně z vybrané vepřové suroviny (ne sviňské), přírodního koření a přirozeným zracím procesem bez podpory zracích kultur a konzervantů. Salám byl na svoji dobu tak kvalitní, že se v prvních letech nedařilo úspěšně nasytit trh z důvodu právě dlouhého zrání. Nebyla konkurence, takže nebylo jednoduché prostě sáhnout pro podobném trvanlivém salámu.

Originální uherský salám z Maďarské lidové republiky byl často v obchodech pouze před koncem roku, a tak musel Vendelín Kulich zaškolovat uzenáře po celé republice a naučit přípravu tohoto salámu i další masny po celém Československu. I díky tomu se v osmdesátých letech stal salám Poličan hned vedle smaženého řízku s chlebem nedílnou součástí každého baťůžku při organizovaných zájezdech nebo výletech do přírody.

Letos je tomu tedy přesně čtyřicet let, co přišel jasný rozkaz z ministerstva obchodu.

Diskuze