Revue

Další kadeřnice, elektrikáři a švadleny? Děkujeme, nepotřebujeme! Hlásí statistiky…

Kateřina Kotalová

Další kadeřnice, elektrikáři a švadleny? Děkujeme, nepotřebujeme! Hlásí statistiky…

Jak malé povědomí o realitě mají naši ministři, ukazují drsné statistiky nezaměstnanosti. Zatímco ještě na jaře bývalý ministr školství Marcel Chládek vyprávěl o tom, jaký je hlad po učních a absolventech středních odborných škol, čísla z úřadů práce mluví úplně jinak.

Právě absolventi středních odborných škol, ať už si z nich odnáší maturitní vysvědčení nebo výuční list, jsou vůbec nejčastějšími návštěvníky úřadu práce. Podle nejčerstvějších statistik bylo letos v červnu na úřadu práce přihlášeno skoro tři sta tisíc uchazečů o zaměstnání s odborným středoškolským vzděláním, a to je bezmála 60 %! Velmi podobná jsou čísla i z minulého roku, a tak skutečně nejde o náhodný červnový výkyv.

„Musíme ukázat rodičům, že učňovské obory nejsou o špinavých montérkách, že to je kvalitní a perspektivní práce, která může zabezpečit celou rodinu,“ říkal Chládek na začátku května v rozhovoru na Radiožurnálu. Pan ministr pravděpodobně vycházel z jiné statistiky, která se mu víc hodila do krámu. Podle souhrnných dat nabídek práce jsou dlouhodobě nejčastěji poptáváni učni a nejméně doktoři. To ale vychází z logiky věci, doktora pravděpodobně nebudete poptávat na úřadu práce, zatímco vyučených kuchařů, švadlenek, elektrikářů, kadeřnic nebo soustružníků tam stojí zástupy.

Jeden příklad za všechny

Že to s tím hladem po řemesle není tak horké, ví i třicetiletá kadeřnice Lenka z Klatov.

„Vyučila jsem se kadeřnicí v roce 2005, místo našem městě jsem ale po škole nesehnala, ale naštěstí v Praze ano. Vybírat jsem si ale rozhodně nemohla, a tak jsem nastoupila do salonu v jednom obchodním centru. Věděla jsem, že to není to pravé ořechové, protože i když se to nezdá, jako začínající kadeřnice si tam opravdu vyděláte pakatel. Jako elév nemáte vysokou sazbu a většinu odevzdáte za pronájem křesla,“ vypráví Lenka s tím, že v Praze vydržela dva roky a vrátila se domů. „V pronajaté místnosti jsem měla kadeřnictví dva a půl roku, byla to mnohem příjemnější práce skoro ve svém, ale na vyskakování to opravdu nebylo. Dnes už dělám vlasy jenom na vedlejšák, pracuji v jedné místní firmě jako vedoucí úseku,“ říká Lenka, která prošla rekvalifikačním kurzem a nyní zastává pozici svojí povahou vhodnou pro středoškoláky s maturitou.

Struktura uchazečů o zaměstnání k 30. červnu 2015

Vzdělanostní struktura Celkem %
střední odborné vzdělání 268 692 59,52
základní vzdělání 128 895 28,55
vysokoškolské vzdělání 22 524 4,99
středoškolské vzdělání 13 814 3,06
bakalářské vzdělání 7 633 1,69
bez vzdělání 5 414 1,20
vyšší odborné vzdělání 3 694 0,82
doktorské vzdělání 729 0,16
Celkem 451 395 sto

Zdroj: Integrovaný portál MPSV

Diskuze