Názory

Podnikatelé v Česku: Dneska za zloděje, zítra za naháče?

Redakce

Podnikatelé v Česku: Dneska za zloděje, zítra za naháče?

Co podnikatel, to zloděj! Zvoní v hlavách na Ministerstvu financí od předsedy snad až po vrátného. A v duchu rčení o tom, kterak se stokrát opakovaná lež stane pravdou, dávají ty hlavy dohromady a vymýšlí, jak by jenom toho podnikatele, jehož byznysplán musí být zákonitě postavený na zapírání daní, odhalili. A přitom ten už na sobě nemá skoro nic, co by zakryl!

Ztrapněn automatickým předurčením k zlodějině lítá po úřadech, aby tu odevzdal daňové přiznání, tu nejrůznější hlášení, neřkuli po staletí schraňuje účetní doklady, co kdyby náhodou komando z finančáku natáhlo ruku, pomalu se smiřuje s tím, že obrátí kapsy a stáhne kalhoty před registrační pokladnou, aby ta dala hlášení, že pod gatěmi nic než trenýrky nevězí. A teď bude muset dolů i s těmi trenclemi!

Finanční správa totiž včera zřejmě z utkvělé představy, že i pod trenýrky lze všelicos schovat, zveřejnila požadavky na kontrolní hlášení k DPH. A to se my, plátci dépéháčka, teprve pomějeme. A co víc, po vyplnění a odeslání do míst nejvyšších budeme nazí už naprosto!

Ne, že bychom se měli za co stydět, ale uznejte, stát obnažený před vyfintěným úředníkem s nablýskanými lakýrkami není úplně fajn... Ten však na pocit naháče nedbá. "Kontrolní hlášení státu umožní spárovat faktury na straně dodavatele a odběratele tak, aby si firmy nenárokovaly vrácení daně i v těch případech, kdy DPH nebylo odvedeno dodavatelem," plácají se po rameni úředníci.

Se slavným kontrolním hlášením ještě budou štráchy. Však se z těch hlav nahoře kouří jako z Dukovan, špekulují, jen aby chudák ouředník v lednu ze samé kontroly kontrol neměl mozoly. "Teprve nyní se dozvídáme, co všechno budeme muset finanční správě od ledna reportovat a hlavně v jaké podobě. Jde o poměrně složité změny, které znamenají razantní úpravy v interním systému firem. Ty mohou zvláště velkým firmám trvat i několik měsíců," lkaje ten hanbář polonahý a už aby tunil strukturu, aby se v lednu bylo na co koukat.

Co budeme muset finančním úřadům ukazovat v dalších letech? Inu, to už sem nepatří...

Diskuze