Podnikání

5 dobrých rad, jak uspět při dobrovolné registraci k DPH. Brnkačka? Ani náhodou!

-rah-

5 dobrých rad, jak uspět při dobrovolné registraci k DPH. Brnkačka? Ani náhodou!

Dospěli jste k závěru, že se Vám vyplatí stát se dobrovolným plátcem DPH? Pak se připravte na to, že pouhé vyplnění a doručení registračního formuláře nebude stačit. Účetní Zuzana Bartušková se s námi podělila o cenné rady z praxe, které vám pomohou uspět v boji s finančním úřadem.

Pokud jste se rozhodli stát se dobrovolně plátcem DPH, prvním krokem je vyplnění formuláře, který naleznete například zde (http://formulare.kurzy.cz/dane-danova-priznani/2013/5104_5.pdf). Po jeho doručení na finanční úřad vás pravděpodobně překvapí výzvy k doložení dalších aspektů vašich podnikatelských aktivit. Pokud komplikacím chcete předejít, je podle zkušeností paní Bartuškové vhodné s registračním formulářem odevzdat dva další dokumenty.

  1. Pošlete kopii smlouvy o vedení podnikatelského účtu. Tím prokážete, že jste skutečně majitelem účtu uvedeného ve formuláři.
  2. Přiložte na jednu až dvě strany sepsaný podnikatelský záměr. Jeho cílem je přesvědčit úřad, že skutečně plánujete podnikat a nikoli dělat podvody s DPH. Toho ale určitě nedosáhnete složitým elaborátem plným profesní hantýrky.
  3. Myslete na to, že svůj projekt vysvětlujete nezasvěcenému člověku, proto jej popište jednoduše a srozumitelně. Pokud možno, vynechejte odborné a anglické výrazy. Vyhněte se vágním formulacím. Vaše podnikání popište konkrétně, například: "Naše firma se bude zabývat maloobchodem s kojeneckým zbožím".
  4. Uveďte, kde budete činnost vykonávat (budete mít provozovny?), jak zajistíte dodávky, dopravu a skladování případného materiálu, kdo se bude podílet na chodu firmy (majitel, zaměstnanci, zaměstnanci na DPP…). Ideálně zmiňte, jak bude fungovat vaše účetnictví (kdo ho povede, v jakém programu, kde budete mít doklady).
  5. Pokud jste schopni odhadnout, že v řádu několika měsíců překročíte obrat 1 milion, napište to do záměru. V neposlední řadě se uveďte, zda již s činností vaší firmy máte dřívější zkušenosti (například jako zaměstnanci nebo či OSVČ).

Zmíněné rady vycházejí z dlouholeté zkušenosti, proto věříme, že při jejich dodržení bude mít proces vaší registrace k DPH hladší průběh.

Diskuze