Podnikání

Konec buzerace domácích výrobců potravin? Chystaná vyhláška chce ulevit i farmářům!

Redakce

Konec buzerace domácích výrobců potravin? Chystaná vyhláška chce ulevit i farmářům!

Malí výrobci některých potravin by už brzy mohli mít o něco snazší život. Připravovaná vyhláška Ministerstva zemědělství k zákonu o potravinách totiž zmírní podmínky prodeje těchto produktů. Od příštího roku už zřejmě nebudou muset vypisovat na své výrobky nutriční hodnoty, zlehčí se i hygienické podmínky výroby.

Ministerstvo zemědělství tím chce zvýhodnit malé výrobce potravin rostlinného původu před velkými, kteří mají nesrovnatelně lepší podmínky pro výrobu. „Zadání je jednoduché: odlišit výrobce, který zaměstnává stovky lidí, od člověka, který dělá řemeslnou výrobu," řekl ČTK ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Velkou úlevu to přinese zejména drobným pekařům, pro něž je vypisování nutričních hodnot komplikované. „Takový pekař nemá unifikovaný výrobek, na kterém by to spočítal, změřil a mohl to na obal psát, takže potřebujeme tyhle věci odlišit," vysvětlil.

Vyhláška počítá také se zmíněním až příliš přísných hygienických podmínek pro tyto výrobce. Ti zatím nemohou prodávat vlastní potravinářské výrobky na farmářských trzích, pokud striktní požadavky na hygienu nemohou naplnit třeba proto, že k výrobě svých produktů používají běžné nádobí.

ČTK, -kot-

Diskuze