Zprávy

Živnostníci houfně přechází na s.r.o. Komu se to vyplatí?

-rah-

Živnostníci houfně přechází na s.r.o. Komu se to vyplatí?

V Česku rapidně klesá počet OSVČ. Někteří opouští podnikání, protože se jím zkrátka nejsou schopni uživit. Mnozí další však opouští živnost, a raději zakládají s.r.o. Počet takových ex-živnostníků permanentně roste. Co k tomu podnikatele vede? A vyplatí se to i vám?

Podnikání na živnost má nepochybně své výhody. Nejen, že samotné zřízení živnosti je snazší, rychlejší a lacinější, živnostník má i jednodušší účetnictví a nepodléhá takzvanému dvojitému zdanění. Tím ale veškerá pozitiva a sociální jistoty končí.

Oproti tomu klíčovou výhodou s.r.o. je skutečnost, že pokud se firma dostane do potíží, její majitelé ručí za dluhy pouze do výše nesplaceného základního kapitálu. Zato živnostníci ručí celým svým majetkem. A vzhledem k tomu, že jen vloni jich podalo návrh na bankrot 11 tisíc, je třeba tohle riziko brát vážně.

S.R.O. na klíč

Tuhle výhodu ale eseróčka měla vždy, dnes je ale jejich zřízení podstatně jednodušší než dřív. Zaprv Od roku 2014 je možné zakládat s.r.o. se základním kapitálem od jedné koruny. Dříve bylo potřeba vložit alespoň 200 tisíc. Navíc se na trhu prosadily specializované firmy, které zájemci o s.r.o. připraví takzvanou ready made společnost. Za částku okolo 20 tisíc (z toho asi 12 tisíc tvoří poplatky státu, které byste museli zaplatit tak jako tak) vám prodají hotovou firmu a ušetří vám tak čas a stres spojený s poměrně složitým procesem zřizování s.r.o. Tyto společnosti také mohou poskytnout sídlo vaší firmě v podobě virtuální kanceláře a prostoru pro případná jednání. Mít oddělené bydliště od místa podnikání je též vhodné pro případ, že by se vaše podnikání dostalo do problémů.

Kdy se to vyplatí i vám?

Samozřejmě ne každému se vyplatí zařizovat si firmu. Pokud podnikáte v malém rozsahu a bez větších rizik, je jistě živnost lepší volbou. Impulzem pro přechod k s.r.o. bývá většinou právě zvětšování rozsahu byznysu. Můžete pak čerpat i z dalších výhod s.r.o. Patří mezi ně obecně větší důvěryhodnost této formy podnikání mezi lidmi nebo fakt, že pro firmu můžete použít smyšlený název místo vašeho jména.

Diskuze