Revue

Vraždy podnikatelů – díl 2: Mrtvola živnostníka pomohla odhalit vrahy dalšího podnikatele

Kateřina Kotalová

Vraždy podnikatelů – díl 2: Mrtvola živnostníka pomohla odhalit vrahy dalšího podnikatele

Odporný zápach linoucí se z umývárny dětského tábora nedaleko Vernéřovic na Náchodsku se už prakticky nedal snést. V roubené chatce to páchlo, jako by se tam někde pod tíhou vedra rozkládala mršina zvířete. Ti nejotrlejší prostor obešli, ale v žádném koutě po uhynulém tvorovi nebylo ani památky. Těsný prostor pod malou saunou vyplnily prázdné papírové krabice. Po jejich odejmutí se táborníkům naskytl opravdu šílený obrázek…

Nikoliv zvířecí, ale lidská mrtvola v pokročilé fázi rozkladu nevratně narušila idylu na táboře a udělala těžkou hlavu místní kriminálce. Až patolog byl z uhnilých pozůstatků schopen rozluštit, že nebožtíkem je muž, zavražděný přibližně devět měsíců před nálezem znetvořeného těla. Pro kriminalisty to znamenalo jediné. Mají tu čest se sériovým vrahem! Přibližně ve stejné době jako právě nalezený živnostník Michal M., který byl brutálně zavražděn údery sekerou do hlavy, byl zastřelen i podnikatel Ladislav M. (†40) z Jaroměře. Našli ho s prostřelenou hlavou a vyhřezlou částí mozku v odpadní jímce bývalého motorestu nedaleko Vysokého Mýta. Jeho tělo vyplavalo poměrně rychle, jeho vrazi měli zřejmě hodně na spěch, a když ho přivazovali k poloose vozu, která ho měla udržet na dně, svoji práci odflákli, tělo se uvolnilo a vyplulo na povrch mnohem dřív, než potřebovali.

Přestože ho dva řidiči z povolání našli náhodou jen pár dní po smrti a tělo zatím nejevilo známky rozkladu, identifikace se táhla. Podnikatele nikdo nehledal a na policejní výzvy nikdo nereagoval. Na stopu je přivedla až mrtvola Michala M. z tábořiště. Toho rodina již mnoho měsíců postrádala. Podle ní byl Michal duchem prostý a nebyl by si schopen ani opatřit živnostenský list. Ten se ale našel, jeho předmětem byla koupě zboží za účelem dalšího prodeje a na jeho konci byl dodatek, že v obchodních záležitostech ho může kdykoliv zastupovat jakýsi Jiří Š.

Oba zavražděné, jak se ukázalo, spojovala jedna osoba, jistý Feko. Mafián jaksepatří. Patřila mu restaurace s hernou, obchod s potravinami a tabákem. Ale kšeftoval s kdečdím. Spolupracoval s oběma, využíval (stejně jako Jiřího Š.) jako bílé koně ke svým nekalým kšeftíkům. Špinit ruce si s nimi ale nechtěl, obě vraždy na jeho objednávku provedli jiní. Další pucflekové, kteří se Feka báli. K hroznému činu se nikdy nepřiznal, soud měl ale důkazů habaděj, jeho kumpáni vyměkli a při výslechu hezky zpívali. Feko byl v říjnu 1998 odsouzen k 24 letům odnětí svobody.

Diskuze