Zprávy

Česko má po 88 letech zástupce ve vedení vinařské organizace

ČTK

Česko má po 88 letech zástupce ve vedení vinařské organizace

České vinařství bude mít po 88 letech zástupce ve vedení Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Do čela jedné z komisí členské státy vybraly Ondřeje Mikeše (37) ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Mikeš dnes ČTK řekl, že to je pocta pro něj i pro celý obor.

Mikeš se stal prezidentem subkomise pro metody analýzy. OIV má šest skupin, ve kterých vytváří standardy v oboru. Jejími členy je 46 států, Československo do organizace vstoupilo v roce 1927. Ve vedení organizace ale člena nemělo.

Podle Mikeše už ČR není v oboru neznámou zemí z Východu. "Česká republika je sice zanedbatelná produkčně, jinak se ale dostáváme do povědomí. Země jako Francie, Itálie nebo Španělsko se o nás začaly více zajímat. Produkujeme skvělá vína," uvedl Mikeš.

OIV vytváří standardy v oboru vinařství a vinohradnictví. Je také garantem největších vinařských soutěží. Organizace vytváří například oficiální metodiku rozboru vína a alkoholických nápojů vinařského původu.

Stát aktuálně v ČR řeší problémy s černým trhem s vínem. Praktiky na trhu má regulovat novela zákona o vinohradnictví a vinařství. Podle Mikeše lidé, kteří jej do vedení OIV volili, vědí, že v tuzemsku zastupuje úřední kontrolu. "O to více se začínají zajímat o problémy, které nás trápí," dodal Mikeš

V ČR pracuje Mikeš v odboru kontroly, laboratoří a certifikace Ústředního inspektorátu SZPI jako referent pro laboratorní záležitosti. Aktivní práce v OIV se účastní od roku 2007.

Do pozic prezidentů zbývajících komisí byli jmenováni zástupci Francie, Itálie, Austrálie, Španělska a Portugalska. Prezidentkou OIV se na příští tříleté volební období stala Monika Christmannová z Německa.

Diskuze