Zprávy

Zemanův poradce má problém. Jeho Lukoil končí. Na kolena ho dostala jedna pokuta!

-rah-

Zemanův poradce má problém. Jeho Lukoil končí. Na kolena ho dostala jedna pokuta!

Firma Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je prezidentův poradce Martin Nejedlý, dostala téměř třicetimilionovou pokutu za nesplnění státní zakázky. Následně oznámila likvidaci. Vzestup dalšího potenciálního oligarchy tak možná skončil.

O Martinu Nejedlém se mnoho neví. S médii příliš nekomunikuje, ve státní správě nemá žádnou oficiální funkci. Sháněl však sponzory na kampaň prezidentu Zemanovi, jemuž nyní dělá poradce pro energetiku. Zároveň je jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, která je součástí ruské největší ruské ropné korporace. Proto je Martin Nejedlý často považován za Zemanovu spojku na ruský byznys. Jeho firma byla předmětem kontroverze díky zisku zakázky na dodávky paliva pro pražské letiště bez výběrového řízení.

Sázka na "jistotu" nevyšla

Rozvíjela se i další spolupráce se státními subjekty. V roce 2009 Nejedlého firma podepsala smlouvu se Státní správou hmotných rezerv (SSHR), která se stará o zásoby strategických surovin pro případné ohrožení země. Lukoil od SSHR odkoupil staré letecké palivo za 275,6 milionu. Za stejnou sumu měl vrátit nové. Společnost věřila, že na tom může vydělat, protože na to měla delší čas a doufala v pokles cen nového paliva. Rozdíl mezi původní sumou a pokleslou cenou by byl jejím ziskem. Cenový propad se však nekonal (naopak palivo dvojnásobně zdražilo) a Lukoil vrátil SSHR pouze polovinu slíbeného petroleje.

Zeman mlčí

Po různých průtazích skončil případ u soudu, který udělil Lukoilu pokutu 27,5 milionů s tím, že petrolej již dodávat nemusí. Rozsudek není pravomocný, firma se proti němu odvolá. Přesto se Lukoil ocitl v likvidaci. Nejedlý slibuje, že uhradí všechny závazky, případně i pokutu, pakliže ji odvolací soud potvrdí. Jestli se od Nejedlého v důsledku kauzy odstřihne prezident Zeman a ukončí tak vzrůstající vliv této zákulisní postavy, není jasné. Hrad čeká na konečný verdikt soudu.

Diskuze