Zprávy

ČSSD chce znovu navrhnout větší zdanění firem. Za koho to podnikatelé odskáčou tentokrát? To se budete divit…

Kateřina Kotalová

ČSSD chce znovu navrhnout větší zdanění firem. Za koho to podnikatelé odskáčou tentokrát? To se budete divit…

Hrozba vyššího zdanění firem je zpátky. Z 19 % se může zvednout až na 21 %, pokud ČSSD naplní výhružku, kterou na začátku roku směřovalo na ministerstvo financí. Místopředseda sociálních demokratů Milan Chovanec se tehdy nechal slyšet, že pokud »finance« do srpna nezlepší výběr daní, ČSSD opět zvýšení daní navrhne. Srpen se nezadržitelně blíží...

A přestože MFČR dělá psí kusy, aby výběr daní zvýšil, podle premiéra Bohuslava Sobotky se kýžené výsledky stále nedostavují. „Když firmy uplatní nejrůznější odpočty, tak se efektivní zdanění v Česku pohybuje kolem 13 procent, to je hrozně nízká sazba,“ řekl k tomu v rozhovoru pro Týden předseda ČSSD s tím, že si myslí, že by velké firmy od blíže neurčeného obratu mohly platit vyšší sazbu. Peníze vybrané od firem by tak zachránily jiné obory. „Do rozpočtu by to přineslo peníze a nemuseli bychom přistupovat ke škrtům, které jsou pro ČSSD nepřijatelné. Například zdanění na vysoké školy o 1,2 miliardy nebo zmrazení výdajů na vědu a výzkum,“ vysvětlil Sobotka.

Jestlipak se můžeme těšit na další slavný výzkum podobný nedávnému monitoringu křečka polního v blízkosti rychlostních silnic?

Ministr vnitra Chovanec už dříve uvedl, že zvýšení zdanění firem by nemělo být větší než dvouprocentní.

Zároveň je ale stále ve hře zamýšlená zvýšená daňová povinnost pro loterijní firmy, která by se už v příštím roce mohla vyšplhat ze současných dvaceti na pětadvacet procent.

Diskuze