Revue

Vraždy podnikatelů – díl 1: Mrtvoly dvou podnikatelů během týdne spolkla jediná přehrada

Kateřina Kotalová

Vraždy podnikatelů – díl 1: Mrtvoly dvou podnikatelů během týdne spolkla jediná přehrada

Hned čtyři vrazi se podíleli na smrti pardubického podnikatele. Nebýt jiné vraždy, která se dosud neobjasnila, zřejmě by ho nikdy nikdo nehledal a jeho brutální vraždou zubožené tělo nenašel…

Nebýt velké náhody, tělo pardubického podnikatele Pavla S. (†32) by se bývalo možná nikdy nenašlo. Objevili ho nečekaně policejní potápěči na dně Sečské přehrady při ohledání místa jiného trestného činu.

Důvodů k vraždě Pavla S. mohlo mít mnoho lidí. Dlužil, kam se podíval. Dluhy nadělal v družstvu Commercium, které spoluzakládal a z něhož s ostudou před svou smrtí odstoupil a následně vyloupil jeho velkosklad, z něhož si odnesl kartony cigaret v hodnotě více než jednoho milionu korun. První lup byl úspěšný, plánování dalšího se mu ale stalo osudným.

Chytil se do smrtelné smyčky

Při plánování další loupeže mu měla pomáhat kamarádka Blažena. To se ale nelíbilo jejímu druhovi Ladislavu H., a tak se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou. V tu chvíli ještě on ani Petr S. netuší, že čtvrteční večer 3. prosince 1992 bude pro kontroverzního pardubického podnikatele posledním v životě.

Ladislav H. a jeho kumpáni si na milého Petra S. počkali v jednom sečském motelu. Přivázali ho dlouhými kabely ke skoro čtyřicetikilové železné traverze a po ostré hádce, při níž svázaný Petr S. vyhrožoval, seč mu síly stačily, jej vhodili do sečské přehrady. Na jejím dně našel Petr S. svou smrt.

Tresty brzy vyprší

Přestože se jeho vrazi u soudu hájili tím, že chtěli podvodného podnikatele pouze vystrašit a on nešťastnou náhodou do nádrže při hádce přepadl, vyfasovali v únoru 1996 devatenácti, dvaceti a jednadvacetileté tresty odnětí svobody.

Pikantní na tomto případu je skutečnost, že pachatelé první vraždy, při jejímž vyšetřování bylo tělo Petra S. nalezeno, dosud nebyli odhaleni. Známá je pouze skutečnost, že zavražděný muž, jehož tělo vyplavalo na povrch sečské přehrady 27. listopadu 1992, byl živnostník Stanislav N., řidič spediční firmy. Krátce před svou smrtí večeřel s manželkou, od večeře odešel po tajemném telefonátu se slovy, že drží jakési důležité dokumenty. Zpátky k večeři už se nikdy nevrátil….

Diskuze