Zprávy

Rekordně přibývají podnikatelky. Co se děje s pány podnikateli?

-rah-

Rekordně přibývají podnikatelky. Co se děje s pány podnikateli?

V Česku se zvyšuje počet žen podnikatelek. Za poslední tři roky jich přibylo přes třicet tisíc. Naopak mužů v byznysu ubývá. Kam se poděli?

„Kamarádka dobře šije, já to spíš prodávám. A když další naše kamarádky zjistily, že to i dobře vypadá, tak si to začaly objednávat. Tak jsme se rozhodly, že uděláme webové stránky a začneme v tom něco dělat. Protože při rodičovské by se další přivýdělek hodil,“ popisuje paní Ema začátky svého podnikání v oblasti těhotenské módy v reportáži Českého rozhlasu. Podobně, tedy v době mateřské či po ní, se do byznysu pouští mnoho dalších žen. Významný podíl mezi novopečenými podnikatelkami mají také absolventky. Stejně jako ženy po mateřské často obtížně shání zaměstnání, a tak se snaží rozjet vlastní podnikání. Nejčastěji se pouští do překladatelství, účetnictví a aktivit v oblasti umění.

A ženám podnikatelkám se daří. „Není to jen o zvyšujícím se počtu žen v podnikání, ale i o jejich úspěšnosti. Začíná se projevovat, že ženská rafinovanost, odolnost, schopnost jít za výsledkem a ne za vítězstvím a střízlivý pohled na dosažené úspěchy jsou v současném podnikání základními předpoklady úspěchu,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP). Z analýzy, kterou AMSP provedla v rámci svého projektu Podnikavá žena, také vyplývá, že podnikatelky jsou svou prací a životním stylem spokojenější než ženy závislé na zaměstnavateli.

Vytlačily z byznysu muže?

Mužů podnikatelů naopak ubývá. Není to ale tím, že by byli vytlačováni ženami. U mužů převažují jiné typy podnikání, především volné a řemeslné živnosti, takže si se ženami výrazně nekonkurují. Pokles je podle Havlíčka dán tím, že se muži svými tradičními typy živností neuživí. Často se tak živnost stává pouze vedlejší činností nebo ji zcela opouští.

Diskuze