Názory

Obvyklí podezřelí aneb...Když se podnikatelé cítí jako ovce na porážku!

Alexandra Udženija

Když se podnikatelé cítí jako ovce na porážku!

Chcete dobrovolně platit daně a přihlásit se k DPH dříve, než je povinnost? Tak budete bohužel opět považováni za potenciální podvodníky a zloděje. Vyhlášení války podnikatelům socialistickou vládou pokračuje!

Je to už opravdu neuvěřitelné. Představte si, kolik lidí je v situaci, kdy mají novou firmu, snaží se ze všech sil, pracují od rána do noci, tržby rostou. Buď už dosáhli limitu 1 mil. Kč za posledních 12 měsíců, tudíž se stávají povinnými plátci DPH, nebo čistě z byznysových důvodů chtějí registraci k DPH dříve, než jsou povinni. Ten důvod je často velmi prostý a podnikatelsky odůvodnitelný. Jejich obchodní partneři jsou většinově plátci DPH, obchodují mezinárodně, anebo prostě chtějí působit na své partnery dojmem větší firmy o několik týdnů či měsíců dříve než dosáhnou limitu a chtějí dobrovolně platit DPH.

Ulov svého podnikatele

Ale jaká je praxe dnešních dní? Podnikatel přijde na přepážku, úředník se na něj podívá svým podezřívavým byrokratickým okem a žádá často natolik detailní informace, že jen shromáždění podkladů jim zabere několik dní. Nemluvě o prolomení podnikatelské anonymity a často i obchodních tajemství hned na počátku procesu. Jako příklad uveďme zkušenost jednoho producenta, který se nedávno u pražského finančního úřadu přihlásil k placení DPH s novou společností, již založil kvůli reklamnímu projektu. Dotazník obsahoval podrobnosti typu doložení kompletní elektronické korespondence s klientem, ukázání techniky, kterou bude používat, dodání jména účetních nebo přesnou specifikaci natáčených spotů včetně jmen herců!

Každý je podezřelý, zejména ti malí a střední!

Atmosféra tzv. protikorupční revoluce, která se vygradovala do zcela hysterické podoby, nás vrací do doby, kdy je apriori každý podezřelý. Z velkých ryb obcházejících DPH na úrovni velkých mezinárodních gangů, na které by se kontrola a většina nástrojů měla zaměřit primárně, se nyní pozornost podivnou náhodou přesouvá na běžné podnikatele a živnostníky. Jenže na ty velké přeci už nyní existuje daňová Kobra a další nástroje státní správy, které se zaváděly už za minulé vlády a které, kdyby se využívaly průběžně a pořádně, tak by na kontrolu těch “velkých” nešvarů naprosto stačily.

Dobro pro všechny aneb velké sítě pro malé ryby

Jenže socialisticko-oligarchické vládě to nestačí. Zalíbilo se jí, že nyní pod nálepkou lepších zítřků a nápravy celé “špatné” minulosti, za kterou mohou ti “zlí”, je možné resuscitovat odvěký sen levice, a to je kontrola a plánování všeho a všech. K tomu jí paradoxně stále a nejvíce napomáhá jeden z největších podnikatelů v zemi. Je to divné. Velké ryby se přeci chytají velkými sítěmi včetně mezinárodní spolupráce. Proč chce ale tato vláda chytat všechny? Není to náhodou záměr nejmenovaných “spasitelů”, kteří tímto způsobem chtějí zavést dobro (rozuměj totální kontrolu) pro všechny?

Postaveno na hlavu

Každý úředník si to totiž v atmosféře "všeobecného lynče" vyloží po svém a místo, aby zvažoval, kde je reálné riziko podvodu, začnou se plošně chovat jako posedlí úředničtí roboti a kontrolovat a podezírat každého. Plynulost kontrol a selský rozum jsou nyní nahrazovány agresivitou už v momentu pouhé registrace. A podobné to začíná být se všemi procesy, které se týkají podnikatelů. Jinými slovy to znamená, že podnikatelé z vlastních peněz chtějí dobrovolně platit do společné kasičky nás všech a dostanou za to akorát rákoskou přes prsty. Není to celé postavené na hlavu?

Ve finále se nevybere ani koruna navíc a celý tenhle obludný systém bude dusit velkou většinu poctivých podnikatelů a plátců DPH. Celé podnikatelské ovzduší je zamořováno rakovinou šikany, která bují každým novým opatřením.

Podnikatelé už se musí cítit jako ovce na porážku. Neztěžujme jim neustále cestu k vlastní soběstačnosti a zodpovědnosti. Už se to nedá vydržet!

Diskuze