Rozhovory

Jeffry Zamoff, Američan se srbskou krví:Učím Čechy číst

Ladislav Lojka

Učím Čechy číst

Psal se rok 2002, když se poprvé JEFFRY ZAMOFF (42) objevil v Praze, kam přijel za svou osudovou láskou a budoucí manželkou Alžbětou, se kterou má už tři malé děti. Jeff je od pohledu milý a skromný člověk, který provozuje v Praze Vršovicích dětské centrum a prodává anglické knížky z druhé ruky.

Vzpomínáte si na tu chvíli rozhodnutí opustit Ameriku a zakotvit v Česku?

Byla to vlastně náhoda nebo spíš osud. Už je to 14 let, co jsem ve Philadelphii potkal svou budoucí ženu. Byla to láska na první pohled. Ona to tak ze začátku necítila a hlavně ještě tehdy studovala v Praze architekturu. Musela se tedy stejně vrátit do Čech, aby dodělala školu. Mě to vzalo opravdu hodně u srdce, tak jsem přijel rovnou s ní a už tady zůstal.

Mluvíte velmi dobře česky, bylo to pro vás těžké?

To je především zásluha mé ženy, která mě od první chvíle tady v Praze brala mezi své kamarády, kteří stále někam chodí a jezdí na různé akce, výlety, hory atd. To mi hodně pomohlo v začátcích a pak asi to, že jsem z USA vystudovaný pedagog. V České republice stále dost lidí neumí anglicky, a aby tady člověk mohl žít, je myslím povinnost každého cizince, aby se místní jazyk naučil.

Takže jste Čecho-Američan?

Ano, teď už ano, i když maminka pochází ze Srbska, ale narodil jsem se v Americe.

Jak dlouho vlastně učíte?

Vystudoval jsem ve Washingtonu DC obor pedagogika pro malé děti a se samotným učením mám již skoro dvacetiletou zkušenost. Učil jsem v Philadelphii na Tyler Hill campu, na Casa summer campu Sheridan School ve Washingtonu DC nebo v Izraeli Preschool Kibbutz Ein Ha Mifratz. Tady v Praze jsem učil v Montessori domě, ITC School of English Prague a teď u nás ve Výkladní skříni.

Výkladní skříni?

Ano, to je takový prostor, pro potkávání především místních lidí. Je to místo pro naše staré i nové přátele, kteří mají stejné nebo podobné potřeby. Najít kousek kreativního místa, vyzkoušet si u nás a načerpat inspiraci a tu zase někde předat dál. Naše nápady, jak co nejlépe využít prostory Výkladní skříně, se mění spolu s tím, jak poznáváme naše sousedy. Inspirují nás pro další rozvoj tohoto místa. Vršovice se poslední dobou hodně mění a my už teď víme, že otevřít Výkladní skříň právě tady byla dobrá volba. Mně osobně to dělá radost být součástí takového prostoru a vůbec této společnosti.

Co přesně se dá ve Výkladní skříni dělat?

Spoustu let se věnuji Montessori pedagogice a práci s dětmi. I díky tomu, že mám vlastní tři potomky, je pro mne výchova a vzdělávání velmi aktuální téma. Ve Výkladní skříni jsme proto začali s "Montessori klubíkem“ pro rodiče a jejich děti. Rodiče se tu dozvídají spoustu inspirujících informací pro výchovu a rozvoj svých dětí a mají možnost si zde různé aktivity společně vyzkoušet. Zájem je veliký. Další aktivitou, která s tímto „klubíkem“ přímo souvisí je "miniškolička", kde dvě dopoledne v týdnu mají ti nejmenší možnost prožít první chvíle bez rodičů. Umožňujeme jim zde svobodně se rozvíjet, získávat nezávislost a samostatnost. V tomto věku děti přirozeně absorbují podněty z okolí. Připravené Montessori prostředí jim nabízí spoustu zajímavých podnětů, činností, které nasytí jejich touhu po poznávání světa kolem sebe. Součástí Výkladní skříně je vlastně i obchod s knížkami v angličtině, což je můj velký koníček.

Prodáváte knihy?

Ano, snažím se naučit rodiče, aby četli v angličtině a tak získali pozornost svých dětí. Ty knihy jsou z druhé ruky, takže jsou levné. Pečlivě vybírám, které komu nabídnout. Je to úžasná práce. Ve Výkladní skříni je nejen jakoby prodejna, ale je zde i možnost knihy rovnou číst a dál je probírat s dětmi a jejich rodiči.

Jak vás to napadlo? A chytilo se to?

Když se mi narodila dcera, byli jsme všichni na návštěvě u mých rodičů ve Státech, kde jsem narazil na své staré knížky z dětství. Zjistil jsem, že tam bylo dost knih, na které dcera reagovala pozitivně, a tak jsem všechny vzal s sebou do Prahy. V podstatě jsem přivezl celý jeden kufr. Slovo dalo slovo a nejednou jsem se ocitnul na pražské Náplavce, kde jsem každý víkend prodal knihy třeba i za 10.000 Kč.

Když jste všechno prodal, kde berete další úlovky?

Mám v USA kamarádku, která je tam pro mě hledá a hromadí. Když jich je dost, pošle je lodí do Česka. Také i já každý rok létám do Ameriky a do Anglie, kde pak dál chodím po výprodejích, různých aukcích a vybírám vhodné a zajímavé kousky. Už vím hodně o dětských knihách, ale stejně mě vždy překvapí, co se dá za úžasné knížky za pár dolarů stále najít.

Máte své odběratele i mimo hlavní město?

Zatím je to převážně Praha, ale díky e-shopu - www.brownboxbooks.cz, který jsem zhruba před rokem zprovoznil, mám poptávky i mimo ni. Nejvíce zájemců je z řad mateřských škol a maminek po mateřské. Letos se chci soustředit na klasické knihovny po celé republice.

Co si od toho vlastně slibujete?

Vím, že to bude ještě dlouhá a úmorná práce, ale chtěl bych všem rodičům otevřít oči a místo různých elektronických hraček a návštěv zábavných parků v obchodních centrech se svými dětmi jim doporučit levnou a pěknou knížku v angličtině. Každé malé dítě potřebuje svůj vnitřní klid, soustředění, které podporuje fantazii a to právě čtení knih přináší. Většina českých dětí mluví, čtou a píšou česky celý den, ale nedokážou to samé v angličtině. Proto je potřeba, abychom my, rodiče, začali přemýšlet a hravou formou se pokusili přimět své malé kamarády ke čtení a otevřeli jim tak nekonečný svět příběhů, pohádek a informací.

Další články autora

Diskuze