Rozhovory

Víc vydrží, je eko a je české...Oblečení z konopí

Renata Lichtenegerová

Oblečení z konopí

Tomáš Rohal před lety studoval textilní obor, ale záhy zjistil, že si nevybral úplně perspektivně. Sotva opustil školu, bylo jasné, že na trhu zaplaveném čínským zbožím nezbylo pro české firmy mnoho prostoru. Před rokem ale přece jen rozjel vlastní výrobu oděvů pod značkou Bohempia. A vsadil přitom na konopí.

Co bylo vaší motivací začít vyrábět oděvy právě z konopí?

První podobné nápady jsem měl již na konci studia oboru Konstrukce textilních strojů na Univerzitě v Liberci, to byl rok 2001. Už tehdy jsem si uvědomil obrovský potenciál rostliny konopí. Ale to ještě nebyla ta správná doba začít v tom podnikat.

Proč?

Po absolvování univerzity jsme neskončili v oboru ani já, ani nikdo z mých spolužáků. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich bylo zavírání textilních firem způsobené především přijetím Číny do Světové obchodní organizace a následným zaplavením trhu čínským zbožím. Já jsem po škole pracoval skoro deset let v české pobočce americké firmy na výrobu technických plynů. Pak tři roky v české firmě působící v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů. Chtěl jsem ale dělat takzvaně sám na sebe a zároveň něco společensky smysluplného a zodpovědného. Toto přání se mi nějak spojilo s tím starým nápadem o konopném textilu. Firmu jsem si založil v únoru 2015, ale předcházel tomu rok intenzivních příprav.

V čem se liší výroba oděvů z konopných látek a třeba z bavlny?

Konopí přináší do výroby oblečení ty vlastnosti, které se moderní doba snaží nahradit novými technologiemi. Tyto technologie ve většině případů přinášejí velkou zátěž pro životní prostředí. Konopí je antibakteriální a antiseptické, saje čtyřikrát více vlhkosti a vody než bavlna, díky nepřítomnosti bílkovin nepřitahuje moly, pohlcuje 95 % UV záření, má vysokou pevnost vlákna a s tím spojenou delší životnost výrobků.

A jak je to s těmi negativními dopady na životní prostředí? Jsou o tolik menší?

Hlavní environmentální pozitiva jsou v oblasti pěstování konopí v porovnání s bavlnou, kde na jednotku plochy má konopí až čtyřikrát větší výtěžnost vlákna než bavlna, potřebuje o více než polovinu méně vody pro zavlažování, a také o 95 procent méně agrochemie, tedy herbicidů, pesticidů, insekticidů a hnojiv. Vždyť bavlna se pěstuje na pouhých třech procentech světové zemědělské půdy, ale spotřebovává téměř 30 procent agrochemie! Konopí se navíc pěstuje i v Evropě, a není tedy nutné ho dovážet z dalekých exotických zemí. Díky své nenáročnosti při pěstování a svým hlubokým kořenům pomáhá revitalizovat vyčerpanou zemědělskou půdu, ze které pomáhá odstraňovat těžké kovy a podle nových studií také radioaktivitu.

Jak těžký byl pro vás rozjezd nové firmy?

Rozjezd byl celkem komplikovaný. Původně jsem nechtěl nic vyrábět, jen přeprodávat hotové věci, dovážet to zboží na tuzemský trh z Číny. Ale ukázalo se to jako riskantní plán, jehož součástí by musely být velké minimální odběry, špatná kvalita a další rizika. Takže moje podnikání nakonec vykrystalizovalo tak, že si všechno nechávám vyrábět v Česku. Také jsem měl představu, že začnu výrobou džínů, brzy jsem ale pochopil, že jsou jedním z nejkomplikovanějších kusů oblečení. Nakonec byly mým prvním vlastním produktem konopné ponožky. Teď už ale máme daleko širší sortiment. Vyrábíme například trička, džíny, rukavice, čepice, opasky nebo kuchyňské utěrky. A také froté ručníky. Jsme mimochodem jediní na světě, kdo vyrábí ručníky s froté smyčkou ze stoprocentního konopí. Také jsme úspěšně zahájili výrobu konopných tenisek. A pracujeme na dalších typech oblečení, které budeme v průběhu roku přidávat.

Kde sháníte potřebné materiály?

Konopné vlákno nakupujeme ve Francii a v Itálii. V tuzemsku bohužel není textilní konopné vlákno k dispozici. Výrobní řetězec ale máme rozprostřený po Česku, hlavně ve Východních Čechách a na Vysočině.

Jak úspěšná je vaše začínající společnost v porovnání s původními očekáváními?

Zatím se nám daří podle původního plánu, který jsme si nastavili vcelku střízlivě. Trochu jsem podcenil zpracování konopného vlákna a následné textilní operace. Konopí je pro český textilní průmysl znovuobjevený materiál a většina firem se s ním učí znovu pracovat. Častokrát to bylo metodou pokus omyl, ale nakonec se to povedlo dle mých představ o kvalitě i nákladech.

Jak vypadá vaše maloobchodní síť?

Zatím prodáváme pouze ve vlastním kamenném obchodě Konopnictví v pražském Karlíně a připravujeme e-shop. V současné době také jednáme s potencionálními odběrateli z Německa, Holandska, Francie, Anglie a USA.

Diskuze