Podnikání

Počasí za všechny prachy!

Uljana Černohorská

Počasí za všechny prachy!

Nemusíte pracovat v zemědělství ani na stavbách, aby bylo počasí tím, co hatí vaši práci. Teplotní rozdíly s námi cloumají víc, než bychom si možná chtěli připustit. A pokud i vám zrovna dneska práce nejde od ruky, třeba tentokrát není na vině lenost, prokrastinace nebo momentální starosti. Dost možná za to může banalita jménem teploměr! ​Věděli jste, že při vyšších teplotách se vaše myšlenky snadněji toulají bůhví kde, zatímco v chladnějších podmínkách se dokážete soustředit daleko lépe? A to není všechno, s čím vědci přichází!

Podle mnohých studií není náhoda, že se Evropa se svým umírněným podnebím stala kolébkou průmyslové revoluce a motorem nevídaného rozvoje. Oteplování planety však dle mínění Andrei Ayres Deetsové, která se dlouhodobě věnuje vlivu počasí na člověka, vede k postupnému snižování produktivity lidstva.

Proč tomu tak je? Ideální teplota lidského těla, při které se organismus může účinně bránit infekci, aniž by musel neustále doplňovat živiny nutné pro chod metabolismu, je 36,7 stupňů Celsia. Je proto logické, že pokud je člověk schopen jednoduše si zajistit optimální teplotu těla, bude mít mnohem víc času na práci a uspokojování vyšších potřeb.

I když se může zdát, že špatné počasí způsobuje špatnou náladu a okrádá nás o energii, nenechme se zmást. Podle výzkumu Harvard Business School je většina lidí mnohem produktivnější právě za špatného počasí, než když za oknem praží sluníčko. Pokud máme být zavřeni v práci, pravděpodobně nás bude mnohem víc dráždit právě krásné počasí, než mlha a mrholení. Zdá se, že máme problém. Podle slov Jeffreyho Klugera, který po dobu 25 let zachycuje vliv lidské činnosti na naši planetu, totiž devět z deseti rekordně nejteplejších let připadá právě na 21. století.

Na léto ani pomyslet

Za oknem přitom nemusí být vyloženě krásně, aby se člověk při pomyšlení na počasí rozptýlil od svých pracovních povinností. Stačí, když vám někdo připomene, jak minulý týden bylo krásně slunečno a vaše produktivita půjde značně dolů. Bylo prokázáno, že člověk začne pracovat pomaleji a bude se dopouštět více chyb. To vše proto, že mozek je zaneprázdněn představou hezkého počasí a vzpomínkami na různé venkovní aktivity, které by se daly podniknout. Špatné počasí naopak pozitivně působí na produktivitu, zlepšuje paměť a zvyšuje schopnost řešit problémy.

Výzkumy, které se uskutečnily v řadě obchodních společností také dokazují, že lidský organismus velmi rychle reaguje na změnu teploty v okolním prostředí. Pokud je příliš teplo, lidé začínají dělat chyby v testech, se kterými za normálních okolností neměli žádné problémy, nejsou schopni efektivně plnit úkoly a snaží se vyhnout přijímání jakýchkoli rozhodnutí. Všechny zdroje organismu totiž jdou v první řadě na boj s horkem.

Pár snadných rad, jak vyzrát na práci hatící počasí

Oteplování planety bohužel jen tak nezabráníme, ale upravit si pracovní místo a nastavit si ideální podmínky pro práci můžeme poměrně snadno. Než si příště sednete za počítač a pustíte se do práce, zkuste věnovat pozornost následujícím jednoduchým radám, které vám mohou pomoct být produktivnější a zdravější.

  1. Pověste si do místnosti teploměr a udržujte teplotu na úrovni 22 stupňů Celsia. Podle výzkumu vědců z Helsinek je to teplota, při které jsou lidi nejvíce produktivní. Avšak pokud teplota v místnosti překročí 25 stupňů Celsia, soustředit se na práci bude mnohem složitější.
  2. Zkontrolujte, jestli v místnosti správně cirkuluje vzduch. Je velmi důležité, abyste měli stále přísun čerstvého vzduchu. Špatná cirkulace vzduchu může způsobit bolest hlavy a únavu, což zákonitě snižuje produktivitu. Pokud nemáte možnost zařídit automatickou cirkulaci vzduchu, rozhodně nepodceňujte pravidelné větrání.
  3. Ověřte si, jestli máte nastavenou správnou vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost vzduchu v obytných místnostech by se měla pohybovat mezi 40 % a 60 %. Nižší vlhkost nutí pro dosažení stejného pocitu tepla vytápět o 2 až 3 stupně Celsia víc, snižuje obranyschopnost organismu a vysušuje dýchací cesty. Čím nižší je teplota v místnosti, tím vyšší by měla být vlhkost vzduchu.
  4. Zaznamenávejte si svou produktivitu. Pamatujte si, že co nezměříte, to nezlepšíte. Až si budete hrát s termostatem nebo upravovat vlhkost vzduchu, nezapomínejte proto zaznamenávat a analyzovat výsledky. Můžete použít metodu "tužka a papír" nebo například českou aplikaci primaERP Time Tracking.
  5. Poslouchejte svoje tělo. Pro někoho je ideální teplota v místnosti 18 stupňů, pro někoho 22 stupňů, pro digitální nomády je to možná 35 stupňů, i když by se o tom z vědeckého hlediska dalo úspěšně pochybovat. Každý člověk je zkrátka nastaven trochu jinak a každý stupínek na teploměru pro něj může hrát rozhodující roli. Zjistěte, jaké teplotní podmínky vyhovují vám, a buďte produktivnější.

Diskuze