Revue

Mladé české firmy bojují ve světové soutěži Best Of X!

Kateřina Kotalová

Mladé české firmy bojují ve světové soutěži Best Of X!

Na devatenáct českých začínajících firem se utká o titul Startup roku v soutěži Best Of X. Soutěž patří k nejprestižnějším svého druhu v Německu a v Česku se letos pořádá vůbec poprvé.

O tom, která startupová firma bude vyhlášena tou nejlepší, rozhodnou mezinárodní ambasadoři a vítěz kromě ocenění získá příležitost propojení svého projektu s průmyslem, investory, inkubátory a dalšími organizacemi podporující start-upové prostředí v České republice.

A tady jsou letošní české naděje:

1) Angee

Angee je opravdu inteligentní zabezpečovací systém, který navazuje na současné trendy chytrých zařízení. Vše je bezdrátové a kontrola domácnosti probíhá pomocí aplikace nainstalované ve smartphonu. Hlídače Angee vyvinul mladý vynálezce Tomáš Turek společně s dalšími třemi společníky, Lukášem Stiborem, Miroslavem Chmelkou a Janem Částkem. Více o něm najdete v našem článku: http://www.zivnostenskelisty.cz/clanky/2870-angee

2) Skinners

Botky do kapsy, které jde jednoduše srolovat, složit a vzít kamkoliv s sebou. Kdo řeší, kam s botami po přezutí do kolečkových bruslí, má po problému. Ušetří také dost místa v tašce na cvičení, botasky totiž už netřeba. Skinners vypadají jako ponožky, a stejně se i skládají, mají ale tvrdší podrážku, a tak v nich můžete bez obav do města i do přírody. Dají se prát v pračce a jejich výroba, která komplet probíhá v České republice, se obešla bez toxických ftalátů. Boty je možné vzít všude s sebou (na brusle, na kolo, při cestování atd.). Nápad se zrodil v Norsku a stojí za ním Petr Procházka, který v době vzniku nápadu zde pracoval. Podstatou bylo vytvořit boty, které by při cestování sloužily jako rezervní možnost, ale nezabíraly přitom mnoho místa v zavazadle.

3) 101 Touch

Čtyři mladí muži z Liberce v čele s majitelem firmy Jiřím Zeronikem, už měli dost všech možných klávesových zkratek a limitů běžných klávesnic při hraní her, a tak vyvinuli vlastní chytrou klávesnici 101touch, která se mění dle přání uživatele nebo používaného programu. V současnosti společnost jedná se třemi výrobci o možné produkci. Tato technologie je známa a užívána v tabletech.

4) Lumitrix

Promítání na historické budovy? Barbarství? Ne, úžasný zážitek, pokud to někdo opravdu umí. A že Lumitrix vážně umí! Na stěně hradu dokážou promítnout celou jeho historii. Vlastně cokoliv, na co si jenom vzpomenete i to, co by vás možná nikdy nenapadlo. Říká se tomu video-mapping a nad tím od Lumitrixu bdí Lukáš Brus, který se považuje za vizionářského inovátora a produktového designéra.


5) Click and Study

Klikni a studuj. Anebo ještě lépe klikni a pořádně vyslovuj. Aplikace pro chytrá zařízení od Pavla Rödera, který vsadil na model online vzdělávání, stojí na učení pomocí videí, díky kterým se naučíte správně vyslovovat a získat „domorodý“ akcent. A to prý už za pětadvacet dní a tři hodiny. Díky programu se spojíte s rodilými mluvčími, sledujete videa, popisujete obrázky a vyplňujete kvízy. Konečně učení bez mučení?

6) Contiqua

Společnost navrhuje a vyrábí designové výrobky z průmyslového odpadu. Staví na ekologii a také na tom, že každý předmět, jehož příběh končí, může mít další pokračování. Ekologické pokračování. Vymyslel to muž s příznačným jménem Jindřich Fialka, který před lety začínal v atelieru muže s dalším příznačným jménem, Janem Brabencem, jako autorský šperkař, postupně vytvořil značky Inauris a ReeflexDesign. Na Karlově univerzitě v Praze studoval antropologii, sociologii, filosofii a nakonec i ekonomickou teorii a argumentaci.

7) Presentigo

Pamatujete na staré dobré prezentace v PowerPointu? No tak na ně hezky rychle zapomeňte. Presentigo umí vytvořit o něco víc cool vizitku vašich projektů a přednášek. Ostravští inovátoři Adam Mrštík a Jan Tkáč umí báječné prezentace ve 3D pro iPady i tablety s Androidem. Přestože má PresentiGO Inc. oficiální sídlo v Delawaru, jeho spoluzakladatelé Adam Mrštík a Jan Tkáč pracují přímo Ostravy. Zakladatelé absolvovali několik cest do spojených států, které souvisely s účastí v projektech, např. CzechAccelerator.

8) Neos

Neos Classroom umožňuje studentům učit se pomocí osobních zkušeností ve virtuálním světě. Je možné cestovat napříč lidským tělem, navštívit starověký Řím, nebo se dostat na sub-atomární úroveň. Neos obsahuje kreativní nástroje, které mohou usnadnit komunitě vytvářet, sdílet a objevovat virtuální zážitky společně.

9) Galavito

Jaro, léto, babí léto, zahrádka, vínko, dobrá večeře… Jenomže večer trochu fouká a od nohou jde maličko zima. Co se halit do dek, když si můžete hezky nechat zahřát nohy přímo od stolu. Galavito Heating Table je totiž stůj, jehož noha zkrátka hřeje. Má v sobě infračervený ohřívací systém, který při venkovním posezení krásně zahřeje nohy. A znáte to, když jsou nohy v teple… Produkt byl ceněn jako Nejinovativnější produkt v soutěži Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR 2013 a nominováno jako Nadějná inovace v soutěži Česká inovace 2013. Společnost získala řadu dalších nominací a ocenění. Nápad vznikl v tureckém Istanbulu a stojí za ním Ece Ergüney, který je jedním ze spoluzakladatelů společnosti Galavito, s. r. o.

10) FaceHoliday

Sociální sít pro vášnivé i náhodné cestovatele. Podstatou je prozkoumat cílovou destinaci předtím, než se tam cestovatel dostane. Sociální síť umožňuje komunikaci pomocí chatu s místními obyvateli. Na tuto síť je možné se přihlásit pomocí Facebooku. Společnost byla založena v lednu roku 2012.

11) Inspireli

To je první sociální síť pro architekty na světě. Nabízí tisíce inspirativních fotografií, vzorů bydlení, celosvětovou prezentaci pro architekty zdarma a možnost vytvořit přímý kontakt s architekty a designéry. Nápad dotáhl do konce Kamil Simkovic, který je jedním ze spoluzakladatelů sociální sítě.

12) Virtubio

Virtubio je takový velmi prozíravý personalista. Program, který simuluje pracovní pozice a vyhodnocuje dovednosti a osobní předpoklady uchazečů o pracovní pozice. Jde o novou generaci nástrojů pro vytvoření profilu uchazečů s cílem přitáhnout, zaujmout a identifikovat talentovanou pracovní sílu v raném stadiu náborového procesu. Společnost byla v listopadu loňského roku na Týdnu podnikání oceněna jako nejnadějnější start-up v českém prostředí. Program vymyslel Lukáš Paleček, který je také společníkem a jednatelem společnosti Moravian Language School, s. r. o.

13) Responce now

Průzkum trhu na klíč a hodně rychle? Společnost využívá různých nástrojů pro rozvoj podnikání, týkajících se analýzy tržní pozice a značky, testování návrhů reklam a produktů, spokojenost a věrnost zákazníků a další. Zákazníkovi jsou pak předány přehledné výstupy projektů. Díky automatizaci je proces výzkumu 2x – 5x kratší a náklady jsou 3x – 4x nižší. Autorem konceptu Responce Now je René Henc, který je v současnosti zodpovědný za strategii a vývoj produktů.

14) Dateio

Dateio nabízí řešení, jak umožnit obchodníkům oslovit klienty bank s cílenými marketingovými nabídkami spojenými s platební kartou. Společnost provede analýzu a vyhodnotí transakční data. Klientovi následně přiřadí nabídku na míru, podle toho, kde a jak svou platební kartu využívá. Společnost dále zajišťuje vyhodnocování kampaní a zasílání pravidelného reportingu obchodníkům a další služby. Projekt testovala UniCredit Bank, dnes má projekt autora Ondřeje Knota devadesát obchodních partnerů a sedmnáct tisíc uživatelů. Ondřej Knot dříve pracoval jako manažer ve společnosti Oliver Wyman v Londýně, kde se zaměřoval na strategické projekty v oblasti IT, Operations a Rizika.

15) Leady

Systém identifikuje firemní návštěvníky vašeho webu. Zjistí, o jaký produkt či službu se tyto firmy zajímaly a doplní ověřené kontakty. Dodá vám příležitosti, které můžete proměnit v nové zákazníky. Na datech, identifikovaných společností Leady, staví svůj marketing a obchod tisíce firem, mezi nimi i známé společnosti, vystupující v českém prostředí. Za projektem stojí Tomáš Berger, který v současnosti ve společnosti vystupuje jako Chief executive officer.

16) mForce

To je mobilní řešení pro potřeby servisních firem, které usnadňuje organizaci servisních zásahů. Aplikace umožňuje kompletní dokumentaci servisního zásahu, včetně fotodokumentace problému a jeho řešení. Velkou výhodou je i off-line režim aplikace. Společnost vznikla v roce 2012 a od tohoto roku úspěšně vyvíjí a implementuje mobilní podnikové systémy a CRM pro firmy. Společnost mForce získala první umístění v anketě Mobilní aplikace roku 2014 za svou aplikaci mForce CRM.

17) Reporting.cz

Je to online aplikace zaměřená na finanční reportování a plánování. Aplikace do hloubky interpretuje tok financí. Vždy poskytne správné podklady k rozhodování a manažerskému řízení – ať už v obchodní firmě, výrobním podniku nebo neziskové organizaci. Na pár kliknutí získá finanční management všechny důležité informace. Napříč firmou sledujete a měříte výkony, související náklady i bilanční položky. A podle nich nastavujete a vyhodnocujete motivační kritéria. Za tímto projektem stojí Michal Rozehnal, který je CEO společnosti a vyzná se v reportovacích standardech a finančním modelování. Ve firmě zodpovídá za vedení společnosti a partnerský prodej.

18) Stormingforce

Společnost nabízí internetovou technologii z oblasti řízení znalostí. Jedná se o webovou aplikaci s několika uživatelskými rozhraními a SQL databáze na pozadí. Flexibilní architektura Motion technologie umožňuje zákazníkům využívat technologii Motion jako službu v případě, že každý zákazník vlastní knowledge management cloud na vybraném serveru, nebo jako serverové aplikace instalované přímo na serverech zákazníka nebo na osobních počítačích s cílem maximalizovat návratnost investic. Technologie Motion byla navržena na principech SAS, což zajišťuje maximální jednoduchost použití jakéhokoliv uživatele bez speciálních technických znalostí z libovolného zařízení připojeného k internetu s maximální bezpečností. Původní společnost sídlí v Dublinu. Pro střední a východní Evropu má zastoupení v Brně.

19) Techambition

Techambition má ambici naučit mladou generaci pořádné matematice. Nabízí on-line přednášky s vizualizací matematických principů, interaktivním testováním a automatickým vyhodnocováním. Produkt se zaměřuje na střední školy a pomáhá učitelům při přípravě a přednášení, poskytuje self-studijní prostředí pro studenty a nabízí různé možnosti testování. Konečným úkolem týmu je přilákat studenty matematiky (a v budoucnu i jiné), aby bylo učení více interaktivní, inovativní a zábavné. Spoluzakladatel a zodpovědnou osobou za projekt Techambition je Jakub Stránský. V současné době působí společnost v České republice a chystá se expandovat na mezinárodní úrovni.

Slavnostní vyhlášení vítězného projektu prvního ročníku prestižní start-upové soutěže BEST OF X - CZECH REPUBLIC proběhne ve čtvrtek 3. března 2016 v Betlémské kapli v Praze

Diskuze