Podnikání

Farmářští trhovci: S EET to balíme! Jezte si nafouknutá rajčata z Polska...

Kateřina Kotalová

S EET to balíme! Jezte si nafouknutá rajčata z Polska...

Po hospodských a restauratérech se zvedla vlna nevole v souvislosti se schválením elektronické evidence tržeb i mezi farmáři, již své produkty prodávají na v posledních letech tolik oblíbených farmářských trzích. Asociace farmářských tržišť predikuje, že po zavedení EET se z farmářských trhů stáhne celá řada pěstitelů a výrobců, jimž se náklady spojené s provozem elektronické pokladny zkrátka nevyplatí.

Očekává se, že zájem prodávat ve městech na trzích ztratí zejména drobní farmáři. „Už teď se nám skoro nevyplatilo jezdit na trhy po Česku. To, co jsme vydělali, jsme dali za cestu a za místo na trhu, někdy něco zbylo, ale někdy jsme přijeli domů se ztrátou. Raději jsme začali jezdit prodávat na trhy do Německa,“ prozradil v rozhovoru pro Živnostenské listy farmář Martin Rosenbaum z farmy Lukava na severu Čech. Další náklady v podobě nákupu a provozu elektronické pokladny by už byly příliš. A tak si na jeho domácích kozích sýrech budou moci pochutnávat Němci, případně Poláci a my si pro ty polské zase dojdeme do supermarketu.

Zatímco on má německé sousedy za humny, jiní takové štěstí nemají. „Pro drtivou většinu malých pěstitelů a nejmenších výrobců potravin představují farmářské trhy jediné odbytové místo, kde mohou prodat svou produkci nebo sezónní přebytky, a své zboží nabízejí třeba jen několik týdnů nebo měsíců v roce. Kvůli tomu si těžko budou pořizovat potřebné technologie a software, protože náklady na ně budou vyšší, než je nepatrný a sezónní zisk z prodejů jejich produktů,“ tvrdí předseda Asociace farmářských tržišť Jiří Sedláček a současně připomíná, že většinu výrobků z farmářských tržišť spotřebitelé v klasických tržních sítích ani ve specializovaných obchodech neseženou, neb si nemohou dovolit takzvané „zalistování“, tj. zařazení do nabídky prodejny za poplatek.

Naděje umírá poslední

Farmářské trhy v posledních letech získaly nebývalou oblibu. Může za to stoupající nedůvěra v dovozové zboží i chuť podpořit lokální výrobce. Mnozí farmáři současnou situaci pojmenovávají jako cílenou likvidaci a omezení rozvoje venkova a odbytu českých a moravských potravin od malovýrobců.

Snížení nabídky farmářských produktů po zavedení EET si připouští i provozovatelé tržišť. „Ano, je možné, že se zredukují nabídky. Jsem ale přesvědčen, že zmizí jen ti, co se na trzích přiživují. Mobilní operátoři už nyní vymýšlí jednoduchá řešení s malou tiskárnou, a tak myslím, že situace bude řešitelná. Ale pořád chci věřit, že Ústavní soud zasáhne a elektronickou evidenci tržeb zastaví,“ neztrácí optimismus významný provozovatel několika pražských farmářských tržišť.

Diskuze