Rozhovory

Radomil Bábek:Kontrolní hlášení pro podnikatele? Jako žlutá hvězda pro židy!

Kateřina Kotalová

Kontrolní hlášení pro podnikatele? Jako žlutá hvězda pro židy!

Elektronická evidence tržeb (EET) prošla Sněmovnou a pravděpodobně vejde v platnost ještě letos. S kontrolním hlášením se podnikatelé perou už nyní. Komu tím kdo prospěje? A jak se k tomu postavit čelem? Ptali jsme se šéfa Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka.

EET se brzy zhmotní. Mohou na systému podnikatelé najít něco pozitivního?

Podnikatelé a živnostníci na EET zcela jistě nic pozitivního nenaleznou. Co je taky pozitivního na tom, že vám přibude povinností, že budete muset vydat a vydávat peníze, které nemají nic společného s vaším podnikáním a proč by někdo měl vnímat jako přínos to, že je stále pod kontrolou a sledován.

Někteří se ale domnívají, že jim EET pomůže v boji s nekalou konkurencí…

Domnívám se, že tito lidé budou zklamáni, protože skuteční podvodníci si vždy najdou nějakou postranní cestičku, jak se povinnostem vyhnout, zatímco ta drtivá většina poctivých bude plnit další povinnosti a bát se hrozeb, které z toho vyvstávají. Jsem přesvědčen, že EET nepomůže nikomu. A jen budu doufat, že na ní mnoho podnikatelů a živnostníků skutečně neztroskotá nebo, že je neotráví tak, aby svoje podnikání „zabalili“.

Není domněnka, že EET nepomůže vůbec nikomu, spíš odrazem přehnaného pesimismu?

Samozřejmě, že EET některým firmám pomůže. Výrazně pomůže těm několika velkým firmám, které budou prodávat zařízení, připojení a software. EET pomůže těm, kteří jsou dostatečně velcí, aby se jich EET netýkala, a samozřejmě pomůže státu, protože pomocí EET získá větší kontrolu a moc nad malými podnikateli a živnostníky.

Co radíte podnikatelům, pro něž bude EET zásadní přítěží. Připravovat se už nyní, postupně, anebo vyčkat do poslední chvíle, zda-li povinnost ještě neprojde dílčími změnami?

Radím připravovat se. Od státu, od této vlády nemohou malí podnikatelé a živnostníci čekat nic dobrého a přijdou-li nějaké změny, budou jen kosmetické.

Máte už nějaké odezvy podnikatelů na praktické fungování kontrolního hlášení?

Odezvy máme stále stejné – je to na nic, je to špatně připravené a je to jen práce navíc. Jinak se s tím podnikatelé musí vyrovnat, jako se židé museli vyrovnat s nošením žluté hvězdy. Je to zásah do našich svobod, je to ryze mocenské nařízení, je to podporováno falešnými argumenty, ale… vrchnost rozhodla a zákon platí.

Diskuze