Názory

Slovenský Jánošík přispěje "chudému" Řekovi na nové Porsche. Takhle dnes vypadá internacionální pomoc

Rudolf Klement

Slovenský Jánošík přispěje "chudému" Řekovi na nové Porsche. Takhle dnes vypadá internacionální pomoc

V případě odpuštění dluhů Řecku bude Slovensko jako ručitel vystaven riziku největší ztráty v poměru k HDP. Každý občan tak přispěje na vysoké důchody a přeplacenou řeckou státní správu velmi slušnou částkou. Socialismus nekončí, jen se mu tak dneska nesmí říkat.

Přímé riziko, kterému Slovensko čelí, představuje až šokujících 4,3 procenta HDP! Je tomu tak i přesto, že na rozdíl od ostatních členských zemí EU neposkytlo Řecku žádnou přímou půjčku. Za to, že jsou Slováci vystaveni riziku největší ztráty, můžou poděkovat politikům, kteří takové kapitálové klíče ECB pro Slovensko v minulosti vyjednali.

Ve vztahu k eurovalu jsou Slováci vystaveni přímé ztrátě 1 600 000 000 eur. Ve vztahu k ECB v tzv. SMP programu 300 000 000 eur, v relaci k závazkům ze vztahů plynoucích uvnitř eurozóny jsou vystaveni přímé ztrátě ve výši 1 300 000 000 eur. Vyplývá to z údajů European Financial Stability Facility (EFSF).

Celkem tak riziko z přímé ztráty činí 3 200 000 000 eur což představuje 4,3 procenta jejich HDP. Přímá ztráta na jednoho daňového poplatníka na Slovensku tak činí 1 250 eur.

Jánošíku zaplať za naše Porsche

Samotní Řekové se ale viditelně nemají vůbec špatně. Ze studie, kterou vypracoval bývalý ekonomický poradce tamního premiéra, profesor Herakles Polemarchakis, vyplývá, že v Řecku je registrováno více luxusních vozů Porsche Cayenne než daňových plátců, kteří přiznávají celoroční příjem 50 tisíc a více eur.

Podle deníku Daily Telegraph, který informoval o výsledcích Polemarchakisovy studie, má například zemědělské město Larisa s 250 tisíci obyvateli více vozů Porsche na počet obyvatel než světová obchodní centra Londýn nebo New York.

Diskuze