Příběhy

Příběh podnikatele Beera: Z kriminálníka živnostníkem, ale už nikdy zpět!

Kateřina Kotalová

Příběh podnikatele Beera: Z kriminálníka živnostníkem, ale už nikdy zpět!

Za mřížemi strávil šest a půl roku, zatímco kluci v jeho věku trávili noci na zábavách, balili jednu holku za druhou a užívali bezstarostný studentský život, Jan Beer (44) už v devatenácti koukal do zdi své cely v Jiřicích u Lysé nad Labem. Mohl si za to sám, stejně jako si dnes může sám za to, že branami jiřické věznice prochází znovu. Teď už ale jako ředitel učiliště, které v místě založil.

Do kriminálu ho dostal nemalý podvod. Rozfofroval jeden a půl milionu korun z fondů tehdy upadajícího Socialistického svazu mládeže vskutku. Ale jak! Nemalé částky zahučely při jeho výletech taxíkem do Vídně na sacher dort a zpět.

V Jiřicích strávil nejlepší léta svého života. Ačkoliv původně byl odsouzený na devět let, na svobodu se dostal „už“ v šestadvaceti. Neměl práci ani maturitu, zato pořádný cejch. Dnes má vysokoškolské tituly, je ředitelem školy a chtěl by se stát soudcem. Absurdní? Možná, ale rozhodně reálné. „Kdyby mi někdo v době, kdy jsem opouštěl vězení, řekl, že budu za osmnáct let zřejmě doktorem, tak bych se mu vysmál,“ přiznává Beer.

Nikde by mě nezaměstnali, a tak jsem se zaměstnal sám

Po propuštění si Jan Beer zařídil živnostenský list. Vlastně ani ne z nějaké přehnané touhy po podnikání, ale ryze z praktických důvodů. „Člověk, který vyjde z vězení, má jakýsi cejch. Málokde vás zaměstnají a ještě k tomu přidává skutečnost, že vy nemáte zaměstnavateli co nabídnout,“ vysvětluje situaci v rozhovoru Téma situaci vězňů Beer, který se sice ve vězení vyučil obráběčem kovů, ale přílišnou zručností prý zrovna neoplýval A tak si založil střední odborné učiliště a kde jinde, než v místě, kde to znal jako své boty. Přímo ve věznici v Jiřicích. „Hledal jsem takový obor, který by byl dostupný i těm méně zručným. Po delším zvažování jsem se rozhodl pro obor malíř, lakýrník. A i díky pochopení vedení věznice se začalo s výukou,“ říká hrdě v rozhovoru.

Jeden by myslel, že se do míst, kde promrhal dospívání, už nikdy nebude chtít vrátit, on už tam coby zřizovatel a ředitel SOU odkroutil tři roky a rád!

Na druhém břehu

Do téže cely, v níž před lety kroutil trest, se Jan Beer přece jen vrátil. Vězeňský mundůr už ale oblékat nemusel a on ví, že už ani nikdy nebude. Vyfasoval uniformu dozorce kvůli natáčení seriálu Bastardi pro TV Barrandov.

A co vy? Máte ve svém okolí podnikatele, jehož příběh by mohl inspirovat, nebo potřebuje pomoct? Napište nám o něm na redakce@zivnostenskelisty.cz

Diskuze