Zprávy

Bacha! Přes léto častěji chodí inspektoři práce. Rozdávají pokuty za práci na černo jako na běžícím páse.

-rah-

Bacha! Přes léto častěji chodí inspektoři práce. Rozdávají pokuty za práci na černo jako na běžícím páse.

S oživující se ekonomikou stoupá i počet míst pro letní brigádníky. Zájem je v tomto období velký nejen ze strany uchazečů, kterých se na jednu pozici hlásí v průměru 30, ale i ze strany inspektorátu práce, který vysílá kontroly a udílí nemalé pokuty za práci na černo. Jen vloni na pokutách vybral více než 300 milionů korun!

Na 16 000 kontrol na pracovištích provedl v loňském roce inspektorát práce a rozdal pokuty za 312 milionů. Pracovní smlouvu neměly v pořádku dva tisíce pracovníků, převážně brigádníků. Zhruba tisícovka z nich neměla pracovní smlouvu vůbec a pracovali pouze na základě ústní dohody.

Jdou na tip!

Inspektoři si často vybírají lokality na základě tipů. Nedávno například zamířili na stavbu v centru Trutnova. Několik dělníků zde nepředložilo smlouvu a další měli problém s cizineckou policií, která inspektory doprovází a kontroluje cestovní doklady a povolení k pobytu u cizinců. „V jednom případě u sebe cizinec neměl cestovní doklad, což jsme vyřešili blokovou pokutou. Také jsme přišli na jeden doklad, který je v schengenském prostoru vedený jako odcizený nebo ztracený,“ uvedl pro Český Rozhlas Tomáš Hamršmíd z cizinecké policie.

Další častý prohřešek se týká dohody o provedení práce, kterou někteří zaměstnavatelé zneužívají, protože z ní není třeba odvádět daně a příspěvky na sociální a zdravotní pojištění. Lidé jsou tak touto formou zaměstnáni i v případě, že rozsah práce překračuje limit 300 hodin ročně a mzda 10 000 Kč měsíčně.

Vyvarujte se průšvihu! Takhle...

Pokud tedy pracujete na brigádě nebo brigádníky zaměstnáváte, je dobré si pohlídat smlouvy a počet hodin, který na ně může být odpracován, a v případě cizinců platnost dokladů a povolení k pobytu.

Není však třeba panikařit. Inspektoři se zaměřují především na podezřelé podniky a samozřejmě se také nedostanou všude. Na zkušenosti s kontrolami jsme se ptali v ovocnářském družstvu Sady Starý Lískovec, které pravidelně zaměstnává brigádníky na sběr ovoce. „Kontrola u nás nikdy nebyla. Letos brigády bohužel ani nebudou, protože nám velkou část úrody zničilo krupobití,“ říká Karla Marínková, která se v družstvu stará o účetnictví.

Zaměstnáváte pracanty na DPP? To už možná brzy nebudete smět. Co zase ministerstvo kuje? Čtěte nás i zítra...


Diskuze