Názory

Kadeřnice údajně kradou jako straky a jsou těžce v balíku. A tady je realita...

Redakce

Kadeřnice údajně kradou jako straky a jsou těžce v balíku. A tady je realita...

Nejčastější živnost, která se objevuje v diskusích ohledně zavádění EET, jsou kadeřnické služby. Překvapivě si na kadeřnice chtějí nejvíce posvítit jejich klientky. Ministr Babiš se totiž rozhodl, že tuto živnost v první vlně nezařadí mezi tzv. sledované.

Z diskuse: Proč chcete ze systému registračních pokladen vyjmout kadeřnictví? Ze zkušenosti vím, jak to tam chodí, pravidelně tam chodím. Jako úřednice si nikdy nevydělám tolik, jako oni, protože mám svědomí a nekradu!

Naše redakce se rozhodla vytipovat si klasické kadeřnictví ve stotisícovém městě a zjistit skutečně, jak to tam chodí. Kadeřnice Jana se už na začátku kariéry účastnila několika kadeřnických soutěží a patřila mezi nejlepší kadeřnice u nás. Dnes na soutěže nemá čas a ukázkové prezentace některých zajímavých značek navštěvuje tak maximálně jedenkrát ročně. Po vyučení nastoupila nejprve jako zaměstnanec, ale nakonec se rozhodla otevřít si kadeřnictví vlastní společně s kolegyní a kamarádkou. Sama říká s hořkým úsměvem, že si nedokáže představit, jak bude stříhat ještě v šedesáti. Jana má dvě děti a říká, že začala skutečně a naplno podnikat až když dětem bylo patnáct let. Do té doby si nemohla dovolit chodit domů po sedmé večer, manžel je hasič a jeho příjem je měsíčně o šest tisíc nižší než její.

Rizikové povolání? Pomalá likvidace páteře a plic

Na dotaz "Co jí nejvíce v práci štvě", odpovídá, že časté bolesti zad, protože držet v průměru šest hodin denně nůžky nebo fén je dobrý trénink tak na hod oštěpem. Přiznává ale, že na to si dávno zvykla. A jednu výhodu to s sebou přece nese. Svaly na rukou má zpevněné podobně jako bubeníci. MUDr. Jiří Běhounek z České společnosti pro ortopedii a traumatologii uvádí: „Kadeřníci tráví naprostou většinu pracovního času ve stoje, usedají jen minimálně a vždy na krátkou dobu, proto toto povolání patří mezi nejnámahavější pro páteř a především pro nohy vůbec, stejně tak jako práce servírek a číšníků ve vytíženém podniku."

Astma a rakovina prsu, nejčastěji u kadeřnic

Britští lékaři označili 18 profesí včetně kadeřnic za rizikové povolání pro dýchací systém. Důvodem je, že některé složky barev na vlasy mohou vyvolat astma. Obsahují formaldehyd, známý lidský kancerogen, který silně dráždí sliznice očí, hrdla a dýchacích cest. Astma je šestá nejčastější nemoc z povolání, která postihuje dýchací cesty. A to není všechno, doktorky Marina Pollanová ze španělského Národního epidemiologického střediska a Per Gustavssonová ze Stockholmu proto analyzovaly podle zaměstnání 1,1 milión švédských žen, které onemocněly rakovinou prsu.V článku zveřejněném v časopise American Journal of Public Health lékařky uvedly, že nadprůměrný výskyt rakoviny prsu byl mezi lékárnicemi a kadeřnicemi.

Proč jsou však v rizikové skupině kadeřnice? To je prý třeba podprobně zjistit. Jedna z hypotéz je, že jsou kadeřnice často vystaveny škodlivým chemikáliím.

A teď k penězům, ty kadeřnice se přece mají

Z diskuse: Já vás kadeřnice s tímhle okrádáním státu na daních stavím na úroveň cikánů. .... Od kdy si obyčejná kadeřnice vydělá jen 30.000?

Jana - praxe 20 let, OSVČ 16 let

Pracovní doba Jany je od 9:00 do 18:30 h, v pátek si někdy dovolí skončit ve čtyři. Víkendy nepracuje.

Dovolenou má dva týdny v roce, samozřejmě jsou to pro ní dva týdny bez příjmu, nájem za pronajmutý prostor však platit musí dál, stejně jako každý živnostník. Žádné stravenky, příspěvek na dovolenou z FKSP, žádný nárok na lázeňský pobyt jako někteří státní zaměstanci (MV, MO, MSp), žádná rekreační chata za příznivou cenu, žádný příspěvek na pracovní oděv, žádné pravidelné "fasování" hygienických a toaletních přípravků dle kolektivní smlouvy. Žádný nárok na bezplatné čerpání nápojů v teplých dnech dle zákona 361/2007. Žádný příspěvek na ortopedickou obuv. Žádný příspěvek na ochranné pomůcky (gumové rukavice, rouška při míchání barev).

Ideální den je tak pětkrát za měsíc

Tržba za den 3 000 Kč (2x barva a jeden melír). Barva: barvení odrostů, stříhání a foukání cca hodina a třičtvrtě. Melír: Natření odrostů melíru na celé hlavě -polodlouhé vlasy, stříhání a; foukání doba dvě a půl hodiny.

Klasický den

Ten vypadá tak, že osm hodin pouze stříháte a foukáte, průměrně za 350 Kč, takže se tržba pohybuje od 1 500 Kč do 3 000 Kč. Samozřejmě jsou slabší i lepší dny. V práci však musíte být, protože kromě již objednaných zákaznic tzv. berete i lidi z ulice. Průměrné "dýško" je tak 20 - 30 Kč, spíše se zaokrouhluje.

Výdaje

Pronájem kadeřnictví 15 000 Kč. Jana platí polovinu tedy 7 500 Kč.

Zboží průměrně 10 000 Kč

OSA (rádio) - 150 Kč/ měsíc, tedy 75 Kč

Úklidové prostředky (mýdla, toaletní potřeby pro zákaznice), káva zdarma pro zákaznice, voda, čaje - 300 Kč/ měsíc

Průměrné náklady Jany na provoz kadeřnictví se zbožím 18.000 Kč

Příjmy

Měsíčně v průměru 60.000 Kč hrubého

Výdaje na provoz 18.000 Kč

Měsíčně tedy hrubý příjem kadeřnice Jany je 42.000 Kč, když odečteme daň, povinné odvody, je její příjem za měsíc někde kolem 30.000 čistého.

Počet hodin za měsíc: 180 hodin tj. cca 166 Kč za hodinu čistého.

Tahle práce rozhodně není pro padavky. V Janině kadeřnictví jsme strávili celý den. Kromě toho, že Jana na hlavách svých zákaznic kouzlí účesy dle jejich přání, je navíc tak trochu farář. Skoro každá zákaznice svoji kadeřnici bere automaticky jako zpovědní vrbu. Někdy to chce opravdu silné nervy.

Názor na to, zda kadeřnice kradou a zaslouží si "trest" v podobě EET, už je na vás...

Diskuze