Revue

Blanka už je průjezdná. Ale jenom pro prominenty…

Kateřina Kotalová

Blanka už je průjezdná. Ale jenom pro prominenty…

Zatímco běžní smrtelníci si cestu přes ucpanou Prahu zkrátí v tunelu Blanka nejdříve v září (dá-li Krnáčová, Metrostav a asi i pánbůh), provoz v tunelu, jehož otevření se z tisíce a jednoho důvodu posouvá už čtyři roky a čekání na něj stálo už 37 miliard, je už dnes v plném proudu. Ale jenom pro vyvolené…

Těmi jsou lidé z Metrostavu, který má kontroverzní stavbu na svědomí. Stačí jim k tomu jeden papír a získat ho prý ve firmě není zas tak těžké. „Nenápadný bílý papír za předním sklem umí divy. Třeba otevřít závoru na začátku tunelu a nechat vás projet na druhý konec Prahy rychleji, než se řada aut posune o 100 metrů. Tohle povolení k vjezdu má prý v Metrostavu kdekdo. Takže v nadsázce řečeno, čím déle se bude otevření Blanky odkládat, tím pro tyhle šťastlivce lépe – do té doby budou mít šestikilometrový tunel pod Prahou jen pro sebe,“ píše Forbes.

Zatímco řadoví metrostaváci tenhle benefit jistě kvitují, špičky největší stavební firmy v Česku, jejíž hodnota se odhaduje na 25 miliard, mají z Blanky hlavu v pejru. Všechny průšvihy, které stavbu od počátku provázejí, totiž padají na jejich hlavu, ať za ně skutečně mohou, nebo ne. Koneckonců, obvyklá tříprocentní marže pro Metrostav nakonec určitě bude dostatečnou náplastí na bolístky. V přepočtu na koruny by se totiž mohla vyhoupnout na moc pěkných 840 milionů korun.

Diskuze