Podnikání

Na čem založily byznys nejbohatší rodinné firmy v Česku? Budete se divit…

Kateřina Kotalová

Na čem založily byznys nejbohatší rodinné firmy v Česku? Budete se divit…

Roční tržby počítají na miliardy, zisky na stovky milionů, a přitom ještě před pár lety se jejich účetnictví řešilo doma v obýváku a první pracovna jim obsadila kuchyň, garáž nebo zahradu. Řeč je o dnes velmi úsměšných českých klanech, které daly všanc rodinnou pohodu ve prospěch tvrdého byznysu. A jejich miliony jim často vydělávají skutečně neskutečné věci…

Záchodové mísy, psí granule, slepice a vejce, pastelky, bagety nebo léky na problémy s prostatou. Miliony do rodinné pokladny skutečně může přinést leccos. Stačí píle, houževnatost, vize, trocha toho štěstí a hlavně dobré rodinné zázemí, důvěra ve vlastní potomky, jejich partnery a jejich děti. To není málo, ale mnohým se to vyplatilo.

Kolik a co vynáší největším rodinným firmám v Česku?

Magazín Forbes sestavil žebříček 65 největších českých firem, které vlastní či řídí alespoň dvě generace jedné rodiny. Rodiny, které u nedělního oběda patrně neřeší spory o to, kam v létě na dovolenou, jestli o víkendu na chatu nebo večer na Novu či na Jedničku. Tráví spolu dny i noci, místo u krbu se schází v zasedačkách, namísto počasí a koníčků řeší náklady a výnosy a lézt na nervy si rozhodně nesmějí. Co je živí?

Záchodové mísy, umyvadla, sprchové kouty a vůbec celé koupelny jsou alfou a omegou pro rodinu Ptáčkových, hlavně otce Zdeňka a jeho dva syny. Jejich velkoobchod Ptáček jim ročně na tržbách přinese 5 miliard korun! Roční zisk firmy dosahuje takřka dvou set milionů korun.

Ještě o trochu lépe se v koupelnách daří rodině Valových. Jejich firmu Siko založila před čtvrt stoletím maminka Jaroslava, dnes ji vedou převážně její dva synové Víťa a Tomáš. Jejich roční tržby sahají k 2,4 miliardám korun a zisk k 345 milionům.

Pastelky, tužky, razítka, pravítka, úhloměry a další školní a kancelářské pomůcky jsou zlatým dolem pro rodinu Břízových. Ti totiž vlastní nejstarší českou značku v žebříčku, slavný Koh-i-noor. Otec Vlastislav Bříza v něm drží 70 %, zbytek mají rovným dílem rozdělený jeho dva synové Vlastislav a David. Roční tržby Koh-i-nooru se vyšplhaly k 2,8 miliardám korun, zisk firmy činí 383 milionů.

Prostenal a Proenzi, přípravky ke zlepšení kvality života udělaly miliardáře ze dvojčat Walachových. Jejich firma Walmark, v jejímž čele se střídají, dosahuje ročních tržeb 2,2 miliard korun a zisku ve výši 263 milionů korun.

Násadová vejce a jednodenní kuřata, to je denní chléb Machových. Firmu Mach Drůbež vede otec Jiří, obchod řídí jeho mladší syn Richard, technický úsek má na starost starší Jaroslav. Jejich drůbež jim snesla 1,6 miliard v tržbách a 312 milionů zisk.

Na 48 tun krmiva pro psy a kočky ročně vyrobí Bouškovi. Rodinný podnik Vafo Praha založil otec Bouška, před časem ho po něm převzal jeho syn Pavel. Firma má roční tržby ve výši 1,4 miliard korun a zisk 235 milionů.

Je libo bagetu se šunkou, se sýrem, s kuřecími nugetkami? Na to se ptají tisíců zákazníků denně zaměstnanci rodiny Cichoňových. Ta totiž vlastní český fastfood Bageterie Boulevard, který patří do bagetové skupiny Crocodille. Založil ji syn Petr, maminka Zdeňka dohlíží na finance a Petrova sestra Klára řeší procesní záležitosti a IT. Crocodile rodině ročně vynáší na 70 milionů korun, přičemž tržby sahají k necelé miliardě.

Nejbohatší OSVČ rodina

Jednou z největších živnostenských rodin jsou Cankařovi. Jejich firma Atmos, která vyrábí kotle na tuhá paliva, je stále vedená jako OSVČ a dosahuje ročních tržeb v hodnotě 0,6 miliardy a zisku ve výši 195 milionů. Založil ji otec Jaroslav (†94), dnes ji vede jeho syn Petr s rodinou.

Diskuze