Podnikání

Chcete také vydělávat dvě stě mega ročně? Musíte se příště narodit jako....

-rah-

Chcete také vydělávat dvě stě mega ročně? Musíte se příště narodit jako....

....Andrej Babiš. Ten si vloni v Agrofertu vydělal 200,9 milionu korun a dalších 76,2 milionu získal na úrocích z dluhopisů. Daří si i jeho "dítěti" Agrofertu. Jeho konsolidovaný zisk vzrostl za loňský rok o 9 %. Má na to vliv Babišovo politické angažmá?

Pohádkově bohatý politik může být hůře zkorumpovatelný a více než o svůj plat se může starat o blaho státu. Na druhou stranu, někteří lidé nemají nikdy dost a voliči nemají nástroj, jak takové jedince rozpoznat. Stěžejním lákadlem politiky je moc. A její koncentrace v rukou jednoho člověka demokracii neprospívá. Kombinace politické, ekonomické a mediální moci umožňuje prosazovat své zájmy snáze a přitom méně nápadně.

Že právě o to Babišovi v politice jde, se domnívá například řezník Pavel Havlíček, jeden z iniciátorů skupiny Bojkot Babišových výrobků, s nímž jsme nedávno dělali rozhovor. Podle Havlíčka Babiš v politice jedná v zájmu Agrofertu, a tím je likvidace poslední konkurence - živnostníků. Jako příklad uvádí plán zavést elektronickou evidenci tržeb, která drobným podnikatelům zvýší náklady a přidělá práci.

Jak je vidět z růstu zisku skupiny i z několika veřejných zakázek, které firmy Agrofertu získaly v poslední době, Babišově impériu se po jeho vstupu do politiky daří. Dělo se tak i předtím a nelze s jistotou určit, zda výsledky Agrofertu jsou ovlivněny ministerskou funkcí jeho majitele. Avšak je třeba pečlivě sledovat případný střet zájmů a důkladně prověřovat důsledky vládních rozhodnutí pro velké firmy jako Agrofert a pro jejich konkurenci – drobné podnikatele. Zvláště ve chvíli, kdy ministr financí vlastní několik z největších médií v zemi.

Diskuze