Podnikání

Podnikatelé v Řecku: V bryndě až po uši a přitom pořád v klídku

-rah-

Podnikatelé v Řecku: V bryndě až po uši a přitom pořád v klídku

Řecko balancuje na pokraji bankrotu. Mnozí viní z jeho potíží nezodpovědnou a nefunkční vládu. Příliš těžkou hlavu si ale ze své zoufalé situace nedělají. Jejich optimismus byste brali všema deseti, jejich vládu už ale asi ne. Jak se v takovém státě podniká?

Když procházíte ulicemi Athén, nelze si nevšimnout mnoha zavřených obchodů. Jejich majitelé, provozní i obsluha jsou bez práce, bez příjmů a hlavně bez výdělku. Přes velké problémy však zůstává mnoho lidí pozitivních. „Celkově mi místní přišli v Aténách více flegmatičtí a optimističtí a tak trochu žijící ze dne na den,“ říká Tereza Holanová z Aktualne.cz, která se v hlavním městě bavila o krizi s desítkami Řeků. Nejvíce ji zaujali obchodníci, kteří ještě před pár dny přiznali, že na zavření bank se nijak nepřipravují a ani ještě nepřemýšleli, co by pak dělali.

Jak vyřešit řecký malér?

Přestože mnoho podnikatelů, zvláště ostrovanů žijících z cestovního ruchu, zůstává klidných, podle česko-řeckého podnikatele Vasilise Charalambidise Řeky nejistota trápí. Jenomže jako by jejich národním sportem bylo neplacení daní. Z jeho slov lze vyvodit jednoduchou otázku. Jak chce současná řecká vláda vyřešit hlubokou krizi zvýšením daní, když je ani není schopna řádně vybrat?

Spyros Theodoropulos, jehož firma vyrábí a úspěšně exportuje croissanty 7Days, před časem sdělil že veřejný sektor utrácel víc, než měl. „Měl by se zprivatizovat a zmenšit, a ne uvalovat stále nové a nové daně,“ radil řecké vládě v rozhovoru pro Mf Dnes. Podle analytika Raiffesenbank Aleše Michla mohou Řecko změnit nikoli politici, ale právě podnikatelé jaké Theodoropulos. „Ty croissanty jsou symbol toho, že to jít může,“ dodal Michl.

Diskuze