Zprávy

Kocourkov: Bankomaty zdraží, protože se sníží poplatek živnostníkům za transakci z karty. No chápete to?

Rudolf Klement

Kocourkov: Bankomaty zdraží, protože se sníží poplatek živnostníkům za transakci z karty. No chápete to?

Česká spořitelna a Komerční banka, které u nás provozují nejvíce bankomatů, uvažují, že zdraží výběr z bankomatů a menším konkurentům zakážou využívat pro klienty službu výběr zdarma. Paradoxně za to může povinné snížení poplatků z kreditních karet.

Obě velké banky argumentují tím, že je k tomuto kroku nutí připravované snížení poplatků z plateb kreditní nebo debetní kartou, které nařizuje Evropská unie.

Taková regulace totiž sníží náklady obchodníkům, kteří dnes platí bankám z každé transakce platební kartou. V současnosti se tento poplatek v Česku pohybuje mezi jedním a dvěma procenty z hodnoty nákupu v závislosti na velikosti obchodníka. Nejčastější poplatek je u malých živnostníků spíše kolem 2 %.

Bruselské nařízení platbu sjednotí na 0,3 %. Velkým bankám se to samozřejmě nelíbí, a tak hledají cestu, jak dorovnat svoji případnou ztrátu, kterou odhadují až na 164 miliardy Kč.

Mimochodem slyšel jsem, že ve Skandinávii jde údajně platit kartou i příspěvky na farnost při bohoslužbě v kostele. Myslím, že se mnoho živnostníků brzy dá v tomto Kocourkově na modlení, tak si noste kartu s sebou :-)

Diskuze