Zprávy

Máme jedno z nejvyšších zdanění práce na světě. Kam to vede? Ano, přesně tam... a také k nechuti zaměstnávat

-rah-

Máme jedno z nejvyšších zdanění práce na světě. Kam to vede? Ano, přesně tam... a také k nechuti zaměstnávat

Česko má v rámci vyspělých států světa jednu z nejnižších daní z příjmu. Přesto je u nás celkové zdanění práce jedno z nejvyšších! Vysoké platby na sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem vyhnaly míru zdanění práce v ČR na osmou příčku z 34 členů OECD. Co z toho plyne?

Podnikatelům v Česku se nevyplatí mít zaměstnance, což zvyšuje nezaměstnanost a brzdí hospodářský růst. Anebo zaměstnávají načerno či skrze švarcsystém. To zase vede k daňovým únikům, takže stát vyšší daňovou sazbou stejně nezíská mnoho navíc. V České republice je práce daněna 42,7 %, což je i v rámci EU dost! Navíc těch pár států, které mají sazby ještě vyšší, jsou v drtivé většině ekonomicky výkonnější, a tak si takový sociální systém mohou dovolit. Jisté je, že takto vysoké zdanění práce přináší řadu problémů.

Zvedněte raději ekodaně, radí EU

Vysokou míru zdanění práce kritizovala v loňské zprávě Evropská komise, která Česku doporučila převést část daňového zatížení na ekologické daně či daň z nemovitostí. Ty nebrzdí hospodářský růst a u nás jsou velmi nízké. Navíc daň z emisí CO2, která v Česku zatím neexistuje, pobízí k investicím do technologií šetrnějších k životnímu prostředí.

A takhle jsou na tom jiní...

Obdobné návrhy na změnu daňového systému komise zaslala i některým dalším členům EU. Podle OECD se práce v roce 2014 nejvíce danila v Belgii (55,6 %), Rakousku (49,4 %) a Německu (49,3 %). Na opačném konci tabulky se nachází dva neevropské státy OECD: Chile (7 %) a Nový Zéland (17,2 %). V obou zemích jsou nízké daně umožněny radikálním osekáním státních výdajů. Například vláda na Novém Zélandu ukončila v roce 1984 masivní podporu zemědělcům, načež jejich zisk klesl na polovinu. Po počátečních problémech se však novozélandské zemědělství zefektivnilo a dnes je vysoce konkurenceschopné i přes nejnižší dotace mezi vyspělými zeměmi.

Diskuze