Názory

Co Čech to náměstek? Rostou po úřadech jako plevel

Rudolf Klement

Co Čech to náměstek? Rostou po úřadech jako plevel

66 náměstků, takový byl jejich počet za minulé vlády. Dnes v době ponečasovské jejich počet narostl na 93. A díky služebnímu zákonu je jejich pozice téměř neodvolatelná.

Upíchnout toho "svého" náměstka na ministerstvu se nejvíce daří socialistům Zaorálkovi (+5 přírůstky oproti minulé vládě), Chovancovi (+4) a Dientsbierovi (+3). Úředníci jsou jako velmi houževnatý plevel s rychlou rozmnožovací schopností, přičemž s jejich vzrůstajícím počtem úměrně rychle klesá efektivita jejich práce, jak velmi pregnantně dokázala kniha "Zákony profesora Parkinsona".

Růst byrokracie, neschopnost a nekompetence neznají hranice místa ani času

Například plat bývalé náměstkyně ministerstva vnitra Adriany Krnáčové pro veřejnou správu a legislativu činil s odměnou za devět měsíců 1,26 milionu korun. Průměrná odměna na Chovancově ministerstvu se u náměstků vyšplhala k půl milionu korun ročně. Jak by řekl zapomenutý premiér Jiří Paroubek "Kdo z vás to má?".

V Řecku se úředníci dostali na ještě vyšší level - je jich tolik, že pro ně nejsou už ani kanceláře a pracovní stoly, a proto už řada z nich nechodí do práce - a ti, kteří do práce chodí, za to dostávají příplatek. V Řecku se úředníci vyvinuli v ten druh parazita, který dokáže zahubit svého nositele - spolu s politiky přivedli Řecko ke krachu.

Státní úředník, šlechta pondělků a střed

I u nás se začíná velmi vyplácet být státním úředníkem. Nově do práce nebudou muset zaměstnanci státu například při promocích svých dětí či vnoučat, tátové také dostanou dva dny volna po narození dítěte. Je bezva, že mají mít lidi volno třeba na promoci dětí nebo když se narodí mimino, ale proč JENOM státní zaměstnanci? Copak to jsou nadlidi? Proč ne chlapi ve slévárně nebo hasiči? A proč nemají ti, kdo je živí, tedy podnikatelé a živnostníci také nějaký bonus?

Zajímavá je historie slova náměstek - je to slovo velmi staré a je odvozeno od výrazu na místě (a na místo). Slovo náměstek znamenalo nejen "zástupce", ale nástupce - třeba ve Veleslavínově kronice se píše, že Numa, druhý král římský, byl »náměstek Romula« a Komenský píše, že "»na místo zmrlých dosazují se jiní, jenž náměstkové slovou, successores«.

Diskuze