Revue

"Bylo to jako byznys," říkával o převozu židovských dětí Nicholas Winton

Redakce

"Bylo to jako byznys," říkával o převozu židovských dětí Nicholas Winton

V úctyhodném věku 106 let včera zemřel sir Nicholas Winton. Muž, který v roce 1939 zachránil 669 většinou židovských dětí z Československa před jistou smrtí v koncentračních táborech tím, že jim zajistil odjezd vlakem z pražského Hlavního nádraží do Spojeného království.

Desítky let o svém činu skromně mlčel, a když na konci osmdesátých let vyšla pravda najevo, skromně svoji hrdinskou zásluhu zlehčoval. "Bylo to jako byznys. Pokaždé když přijel na liverpoolské nádraží vlak, nastal chaos, měl jsem dítě, pro které jsem musel najít rodinu," řekl v jednom z rozhovorů při nedávné návštěvě Prahy.

Co je tvrdý byznys, znal Winton dobře, pracoval na burze. Tohle podnikání mělo ale naprosto jiný rozměr. Winton do noci sháněl peníze a náhradní rodiny pro takřka sedm stovek dětí z Československa. "Motivace byla taková, že když jsem byl v Praze, věděl jsem, že je třeba těm dětem pomoci. Pamatuji si na vlak, který měl vyrazit 1. září 1939, to je nejsmutnější den mého života," vzpomněl na poslední vypravený vlak s 250 převážně židovskými dětmi, který do Londýna už kvůli začátku války nedorazil a drtivá většina z těch, které toužil zachránit, skončila svůj život ve vyhlazovacích táborech.

Odměny za záchranu se mu dostalo až po mnoha desítkách let. Nejenom, že získal řadu ocenění za zásluhy, setkal se s řadou "svých dětí" a do konce svého dlouhého života žil s vědomím, že dal život nejméně sesti tisícovkám lidí. Tolik potomků totiž mají dnes Wintonovy děti...

Diskuze